Dnes je 03. 03. 2021 - svátek má Kamil, zítra slaví Stela.

Aktuality 2009

Letošní opravy hradu jsou dokončeny

V pondělí 2. listopadu dokončila firma Rehis opravy hradu naplánované na letošní rok. Zdi, které byly nejvíce poničené opět stojí. Vyrýsovaly se nejen nové dveře, ale též okénko nad studnou. Provedené změny můžete posoudit díky naší fotogalerii.
Jaroslav Balcar, 4.11.2009

Hradní brána se uzamkla

Od 21. září 2009 až do 1. května 2010 bude hrad Vízmburk i hradní příkop uzavřen. Do areálu hradu bude vstup zakázán. Jaroslav Balcar uzamkl hradní bránu a hrad se ukládá k zimnímu spánku. Přibližují to naše obrázky. Členové sdružení v sobotu zhodnotili historicky první návštěvní sezónu a mají celou zimu na přípravy na novou sezónu. Již nyní připravují pro návštěvníky mnoho novinek.
Jaroslav Balcar, 20.9.2009

Vízmburské slavnosti završily návštěvnickou sezonu

Vydařené Vízmburské slavnosti o víkendu završily návštěvnickou sezonu na hradě. Druhý ročník akce se konal u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví. Sdružení pro Vizmburk společně s Úpickými střelci - Pány z Vizmburka a NPÚ v Josefově uspořádalo víkend plný středověké muziky i umění rytířů. Po roce bylo opět zpřístupněno nádvoří hradu. Návštěvníci měli mimořádnou příležitost shlédnout opět po takřka 30 letech originály keramických nálezů na nádvoří hradu. Nálezy byly zapůjčeny z muzea v Trutnově. Podrobnosti najdete v přiložené tiskové zprávě, obrázky pak najdeme v sekci Fotogalerie. Nebo si pusťte reportáž Televize-JS.
Jaroslav Balcar, 15.9.2009

Na hradě proběhnou další Vízmburské slavnosti

Hrad Vízmburk bude o víkendu 12. - 13. září 2009 hostit Vízmburské slavnosti. Druhý ročník akce pořádají Sdružení pro Vízmburk, Úpičtí střelci - Páni z Vízmburka a pracoviště památkářů v Josefově. Vízmburské slavnosti loni navázaly na tradici takzvaných návštěvních dnů, které pořádal každoročně objevitel hradu PhDr. Hejna. Letos se pořadatelé touto akcí připojí k Evropským dnům kulturního dědictví. Využijte tak jedinečné šance a navštivte hrad Vízmburk, který byl nazýván podkrkonošskými Pompejemi. Vízmburské slavnosti 2009 přibližuje pozvánka a plakát.
Jaroslav Balcar, 2.9.2009

Historický víkend se vydařil

V sobotu 15. srpna se na našem hradě představily dámy ze skupiny historického tance Salome z Chotouchova u Kolína. Tanečnice předvedly Dworské tance období renesance a Kterak Francimor ve středověku tančíval. Na tato představení se přišlo během soboty podívat okolo 400 návštěvníků. Samozřejmě zde nechyběli ani Úpičtí střelci - Páni z Vízmburku se svým vystoupením. Tentokrát se i střílelo z palných zbraní. Okolo 17. hodiny přijely Hasičky žízně z Hitrádia Magic a rozdávaly všem zdarma pivo. V neděli sužovalo naši oblast i hrad úmorné vedro. Několik desítek příchozích mohlo sledovat vystoupení folklórního souboru Barunka z České Skalice. Program opět doplnili svým rytířským uměním Páni z Vizmburku. Můžete si prohlédnout fotografie, v sekci Video je reportáž Televize JS.
Jaroslav Balcar, 18.8.2009

Hrad bude o víkendu patřit tanečníkům i bojovníkům

Široká veřejnost je zvána na hrad Vizmburk! Nadcházející víkend 15. a 16. srpna tady bude plný tance z období gotiky a renesance v podání souboru Salome. Své umění nám předvedou také bojovníci ze skupiny historického šermu Úpičtí střelci. Nabitý program počítá rovněž s vystoupením folklórního souboru Barunka z České Skalice. Přiložený plakát obsahuje podrobnější informace.
Petr Záliš, 12.8.2009

Na hradě byla přistižena Bílá paní

V sobotu 11. července byla zahlédnuta na parkánu hradu Vizmburk Bílá paní. Již v dávných dobách se po hradbách procházela v pravé poledne. Tentokrát byla ale přistižena o půlnoci. Vydávala neidentifikovatelné zvuky a v předpažených rukou nesla hořící svíci. Máme foto.
Jaroslav Balcar, 15.7.2009

Další historický víkend se blíží!

V sobotu a neděli 11. a 12.7. se koná na hradě Vizmburk po celý den ležení rytířů ze skupiny historického šermu Úpičtí střelci a rytířské grilování. V sobotu od 18 hodin do 21 hodin zde bude gotické posezení při hudbě, tanci i ohnivé show. Přijďte sem prožít historický víkend!
Jaroslav Balcar, 7.7.2009

Na hrad zavítal král

V neděli 7. června jsme na hradě zaregistrovali první návštěvu krále. Na novém podiu se totiž představili loutkáři z Úpice a zahráli všem příchozím dětem i dospělým pohádku o králi. Představení se uskutečnilo v rámci dětského dne, který připravila děvčata z ČČK Úpice. Děti se mohly projet na koni, plnily různé úkoly a dostávaly sladkosti. K dobré náladě zazpívala Jana Soukupová a Jana Prouzová. Po zbytek odpoledne hrála dobová hudba a vy to všechno můžete vidět na našich obrázcích.
Jaroslav Balcar, 8.6.2009

Školní výlety a soukromé akce

Na hradě jsme uvítali již 4 školní výlety a uskutečnily se zde první soukromé party. V hradním příkopu získávají děti cenné informace o životě ve středověku z naučné stezky a výkladu prvodkyň. Společnosti zde mají zájem prožít středověké oslavy a soukromé osoby zde mohou slavit životní jubilea. Dobová hudba, dobové stolování, maso na rožni, dobové oblečení, rytířská vystoupení - to vše u nás můžete zažít. V případě zájmu zavolejte: Jaroslav Balcar 777 005 790.
Jaroslav Balcar, 3.6.2009

Na hrad dorazili pochodníci z Václavic

V sobotu 9. května hrad přivítal pochodníky z Václavic. Trasa tohoto pochodu letos vedla okolo našeho hradu. Tři až čtyři stovky turistů dorazily až na hrad. Lidé si prohlédli naučnou stezku, poslechli si potulného barda a podívali se na vystoupení Úpických střelců. Divákům se v neposlední řadě představili také studenti Gymnázia a SOŠ Úpice s irskými tanci. Všechny reportáže jsou v sekci Video.
Jaroslav Balcar, 16.5.2009

Hrad otevřel své brány!

Pátek 1. května 2009 je historickým dnem pro náš hrad. Ve 14 hodin zahájil návštěvní sezónu Jaroslav Balcar. Připomněl význam Sdružení pro Vízmburk pro novodobou historii hradu. Pak nastoupili Úpičtí střelci. Skupina historického šermu předvedla své umění v plné kráse. Dalším hřebem programu byla ohnivá show. Dobové písně zazpívala Jana Soukupová. Celé odpoledne v areálu hradu hrála dobová hudba. Nechyběly ani projížďky na koni, které zajistila Jana Prouzová. Dění na hradě přibližují obrázky ve Fotogalerii nebo příspěvek v sekci Video. Na závěr byli přítomní seznámeni s provozní dobou. V květnu jsou to víkendy a od června jsme tu pro vás každý den od 9 do 17 hodin.
Jaroslav Balcar, 3.5.2009

Kolem hradu projde pochod Václavice - Havlovice

V sobotu 9. května prochází okolo hradu trasa tradičního pochodu Václavice - Havlovice. Posádka hradu připravila pro turisty několik zajímavostí: o kulturu se postará dobová hudba a zpěvák Potulný Bard. Historii hradu budou moci návštěvníci shlédnout na informačních panelech a na své si přijdou také děti, které se budou moci projet na koni. Vše důležité se dozvíte v přiloženém letáčku.
Jaroslav Balcar, 29.4.2009

Nad hradem už zavlála vlajka s erbem Tase z Vizmburka

Členové Sdružení pro Vízmburk v sobotu 25. dubna 2009 vztyčili po dlouhých 25 letech vlajku s erbem Tase z Vizmburka. Obrázky ze vztyčování zástavy najdete ve Fotogalerii. I když se měla vlajka připevnit až 1. května při příležitosti slavnostního zahájení provozu, byl plán pro složitost akce změněn. Zveme tak všechny turisty i zájemce o dění kolem hradu na pátek 1. května od 14 hodin. Nebude chybět kulturní program, šermířské vystoupení Úpických střelců, dobová hudba a občerstvení. Upozorňujeme též návštěvníky, že vstup na nádvoří a parkán je zakázán. O hradu se dozvíte z naučné stezky a výkladu průvodkyň. Těšíme se na vás!
Jaroslav Balcar, 26.4.2009

V Červeném Kostelci se třídily nálezy z hradu

V Červeném Kostelci se v sobotu 4. dubna 2009 konala brigáda na evidenci a třídění nálezů z hradu Vízmburk. Členové Sdružení pro Vízmburk třídili keramiku, železo i kosti podle data vykopání, dále pak podle lokality nálezu a podle vrstvy, v níž byly většinou keramické artefakty nalezeny. Nálezový fond je v České republice ojedinělý a dá se říci, že je největší sbírkou z období středověku. V současnosti jsou zpracovávány nálezy z hradní kuchyně a je jim dávána původní podoba v muzeu v Hradci Králové. Věříme, že časem přijdou na řadu i další úlomky. Obrazová reportáž je ve Fotogalerii.
Jaroslav Balcar, 8.4.2009

Návštěvníci hradu Vízmburk uvidí jen obrázky

Poslední březnové úterý se v Havlovicích hovořilo o zřícenině hradu Vízmburk. Důležité jednání zahájil havlovický starosta ing. Pavel Dvořáček, uvítal přítomné a předal slovo místostarostovi obce Mgr. Jaroslavu Balcarovi. Ten hovořil o přístupu obce Havlovice a místních občanů k hradu a o aktivizujícím se hnutí na záchranu Vízmburku. Představil novou informační ceduli, která bude instalována na rozcestí u zříceniny. Předseda Sdružení pro Vízmburk Mgr. Jan Košťál pak prezentoval dosavadní činnost sdružení a nastínil možnosti plánovaného zpřístupnění hradu. Ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Josefově Ing. Jan Čiháček však přišel s nečekanou informací. Dle posudku revizního technika je lešení a střecha nad hradem ve stavu ohrožujícím životy a majetek. Mělo by být demontováno a vystavěno lešení nové. Na to však NPÚ nemá finance. Znamená to tedy, že Národní památkový ústav v Josefově nezpřístupní vnitřní část hradu. Na nádvoří tak bude vstup z bezpečnostních důvodů zakázán. Představitelé Sdružení pro Vízmburk nabízeli svoji pomoc v oblasti ostrahy hradu. Kompromisním řešením tak bude vybudování boudy pro ostrahu. Návštěvníci hradu budou moci shlédnout postery o historii, nálezech i současném stavu torza hradu. Členové sdružení zde budou prodávat upomínkové předměty a provedou zájemce labyrintem informačních panelů s odborným výkladem. Turisté a cykloturisté se zde budou moci občerstvit a budou si moci zakoupit turistickou známku. "Věřím tomu, že je to první nesmělý krok k vytyčenému cíli, zpřístupnění hradu. Musíme do května vymyslet, jak zajímavě návštěvníkům ukážeme hrad, který jim vlastně ukázat nemůžeme," dodal na závěr Jaroslav Balcar. V sekci Fotogalerie najdeme obrázky z jednání.
Jaroslav Balcar, 1.4.2009

V Havlovicích se bude rozhodovat o budoucnosti hradu

V úterý 31. března se uskuteční pro hrad Vízmburk historické jednání. V Havlovicích se v 10 hodin uskuteční schůzka představitelů Královéhradeckého kraje, ústředního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), pracoviště NPÚ v Josefově, obce Havlovice a Sdružení pro Vízmburk. Cílem Královéhradeckého kraje, Sdružení pro Vízmburk a obce Havlovice je zpřístupnění hradu Vízmburk přes letní sezónu. Pracovníci ústředního pracoviště NPÚ včetně nové paní ředitelky se obávají o bezpečnost návštěvníků, proto ziniciovali pracovní jednání, kde by si měly zúčastněné strany vyjasnit své názory. Doufejme, že všichni zúčastnění najdou společné řešení a příznivci hradu budou spokojeni.
Jaroslav Balcar, 24.3.2009

Vizmburské skvosty jsou k vidění ve Stárkově

Prezentace s názvem "Sídla pánů erbu zlatého třmene" se věnuje hradům a tvrzím mezi Českou Skalicí a Adršpachem se zvláštním důrazem na dějiny a archeologické nálezy z hrádku u Stárkova a z hradu Vízmburku. Připojen je také exkurz do života na středověkém panském sídle. Výstava je k vidění v přízemí stárkovské radnice od března do června. Na obrázku je kresba jednoho z nejzajímavějších nálezů - výlevky akvamanile ve tvaru koňské hlavičky.
Miroslav Novák, 18.3.2009

Hrad Vizmburk je opředen pověstmi

O hradu Vizmburk koluje mezi obyvateli Jestřebích hor mnoho pověstí. Některé jsou sepsány v knížce "Pověsti obcí Jestřebích hor", kterou vydalo Městské muzeum v Úpici. O dvou pověstech se můžete dočíst také na našem webu. Pověst o pokladu vypráví příběh o Antošce a synovi Petříkovi, kteří se vydali k hradu a manžel je rok neviděl, nakonec ale vše dobře dopadlo. Pověst o Vízmburském pánovi líčí zděšení švagra hajného od devíti křížů, který v lese spatřil hradního pána.
Petr Záliš, 15.3.2009

Památkáři chtějí Vizmburk zachránit

V plánovaných opravách nejvíce ohrožených částí hradu Vizmburk pokračovala na podzim loňského roku na popud Národního památku ústavu Josefov firma Maratonstav. Věříme, že i v letošním roce budou pokračovat další opravy. Památkáři připravují rozsáhlý projekt na záchranu hradu Vizmburk. Na snímcích v naší fotogalerii jsou patrné změny k lepšímu.
Petr Záliš, 1.3.2009

Hrad Vizmburk otevře své brány

Vážení přátelé, neuvěřitelné se stalo skutkem. Od 1. května 2009 hrad Vizmburk, který se nachází mezi obcí Havlovice a městy Rtyně a Červený Kostelec, otevře svou bránu návštěvníkům. V květnu a září to budou svátky a víkendy, ale bude možné se telefonicky objednat i na dny v týdnu. Od června bude hrad otevřen každý den od 9 do 17 hodin. Věříme, že si k nám najde cestu hodně školních výletů, kde se děti dozvědí cenné informace o kolonizaci těchto krajů v 13. století. Pro návštěvníky bude připravena prohlídka hradu, dobová expozice i zábavný testík. Průvodci budou v dobových kostýmech a návštěvníci si budou moci odnést i cenné suvenýry. Pozvěte své známé a naplánujte si letní vlastivědný výlet. Zdraví Jarda Balcar!
Jaroslav Balcar, 15.2.2009

Sdružení pro Vizmburk hodnotilo i plánovalo

Členové Sdružení pro Vizmburk se sešli na Valné hromadě v ZŠ Havlovice. Předseda Mgr. Košťál přednesl zprávy o činnosti a hospodaření v roce 2008. Dále si účastníci připomněli akci Vizmburské slavnosti 2008. Hlavním tématem schůzky však byla příprava a organizace činnosti v roce 2009. Národní památkový ústav, obec Havlovice a naše sdružení bude zajišťovat částečné zpřístupnění a ostrahu hradu v letních měsících. Diskutovalo se o propagačních materiálech, upomínkových předmětech, prezentaci i dalších aktivitách na hradě v roce 2009.
Jaroslav Balcar, 15.2.2009


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři