Dnes je 03. 03. 2021 - svátek má Kamil, zítra slaví Stela.

Aktuality 2011

Po stopách pánů erbu zlatého třmene

V roce 2011 byla vybudována a označena nová turistická stezka "Po stopách pánů erbu zlatého třmene". Tato stezka byla součástí projektu "Stezky za poznáním - šetrný produkt podporující rozvoj venkovské turistiky". Projekt byl spolufinancován z programu podpory nestátních neziskových organizací v působnosti MMR ČR a Královéhradeckým krajem. Na projektu úzce spolupracovalo Sdružení pro Vízmburk s Centrem rozvoje Česká Skalice a Klubem českých turistů. Po stezce se poprvé turisté prošli při Vízmburských slavnostech při 1. ročníku pochodu "Po stopách pánů erbu zlatého třmene." Již nyní jste všichni zváni na 2. ročník tohoto pochodu. Byla též vydána brožurka, jež mapuje bývalá panská sídla z Malé Skalice až na hrad Vízmburk. Obrázek přibližující turistické značení je zde.
Jaroslav Balcar, 26.12.2011

Činnost Sdružení pro Vízmburk podpořila Nadace ČEZ

V letních měsících obdrželo Sdružení pro Vízmburk, o.s. dotaci od Nadace ČEZ ve výši 120 000,- Kč. Projekt nese název „Hrad Vízmburk ve světle archeologických nálezů VII“ a navazuje tak na projekty z předchozích let. Finanční prostředky jsou určeny pro konzervaci archeologických nálezů a přípravu publikace a archeologické výstavy, kterou Sdružení pro Vízmburk plánuje ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší v Trutnově na rok 2012, kdy uplyne 40 let od zahájení archeologického výzkumu na hradě Vízmburk. Za podporu naší činnosti děkujeme!
Jan Košťál, 23.9.2011

Dotace Královéhradeckého kraje

Pro rok 2011 obdrželo Sdružení pro Vízmburk, o.s. dotaci od Královéhradeckého kraje v rámci jeho dotačního programu Podpora publikační činnosti a literatury (11KPG03). Výše podpory činí 20 000 Kč. Z těchto finančních prostředků budou hrazeny náklady spojené s přípravou publikace o hradu Vízmburk, která bude vydána v roce 2012 při příležitosti 40 let od zahájení archeologického výzkumu na hradě Vízmburku. Společně s vydáním publikace připravuje Sdružení pro Vízmburk, o.s. ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší v Trutnově rozsáhlou archeologickou výstavu o hradu Vízmburk. Za veškerou podporu děkujeme!
Jan Košťál, 23.9.2011

Hrad se uložil k zimnímu spánku

V současné době je hrad uzavřen a stánek s občerstvením též. Jelikož nám před slavnostmi nějaký lapka ukradl i poslední třetí nový stůl pro návštěvníky, rozhodli jsme se vše vystěhovat hned po Vízmburských slavnostech, aby nedošlo k další krádeži. Návštěvníci se mohou těšit na květen, kdy budeme opět zahajovat. K článku pana Vratislava Konečného uveřejněného na serveru Novinky.cz je třeba dodat, že novinář by se neměl dopouštět faktických chyb, neboť mění stovkám a tisícům návštěvníků stránek náhled na historii hradu. Hrad není z opuky, ale z bílého pískovce. Z hradu nehrozilo po roce 1450 žádné nebezpečí, neboť byl v roce 1447 vypálen. Takže není vše pravda, co píší novináři.
Jaroslav Balcar, 21.9.2011

Vízmburk - utajené východočeské Pompeje

Když se počátkem 70. let minulého století objevily zprávy o nálezu lesem zakonzervovaného hradu Vízmburka u Červeného Kostelce, byl to opěvovaný nález. Senzace, objev století. Tehdejší media si nemohla počínat bulvárně, ale objevení „Bílého hradu“ komentovali všichni. Objevily se přívlastky jako Východočeské nebo Podkrkonošské Pompeje. Hrad postavený z místní bílé opuky, proto Vízmburk, stojí v lesích nad řekou Úpou. Výzkum prováděl s kolektivem po 13 sezón PhDr. Antonín Hejna, CSc. Celý článek najdete zde.
Vratislav Konečný, Novinky.cz, 16.9.2011

Pan Tas z Vízmburku přijel na svůj hrad již počtvrté

V sobotu a v neděli se konaly již 4. Vízmburské slavnosti na zřícenině hradu Vízmburk, který se kdysi tyčil nad obcí Havlovice. V sobotu v 9 hodin startoval 1. ročník turistického pochodu "Po stopách erbu zlatého třmene" z České Skalice od muzea. Cíl pochodu byl právě na hradě Vízmburk. Ve 13:30 vycházel historický průvod pana Tase z Vízmburka se svojí družinou od Devíti křížů mezi Rtyní a Červeným Kostelcem. Na hradě byl připraven pro všechny návštěvníky kulturní program. Dvě divadelní šermířská představení předvedli šermíři ze skupiny REGO z Vrchlabí. K poslechu hrála country kapela Phobos ze Dvora Králové, vystoupili také mladíci s katany z Nového Města. V neděli předvedli své umění opět členové skupiny historického šermu REGO, dále zatančily tanečnice z Prahy a mistrovské mučení předvedl kat Mydlář. Dvě scénky předvedli potulní rytíři z podhradí. Celý víkend na hradě navštívilo takřka 1000 spokojených návštěvníků, pro něž bylo mimořádně otevřeno nádvoří hradu. Akci pořádalo Sdružení pro Vízmburk společně s Úpickými střelci - pány z Vízmburku. Fotografie z nadmíru povedené akce najdete zde a videoreportáž zde.
Jaroslav Balcar, 13.9.2011

Další Vízmburské slavnosti se blíží

Ve dnech 10. a 11. září se konají tradiční Vízmburské slavnosti. Tentokrát máme pro návštěvníky několik změn. V sobotu ráno již v 9 hodin vychází z České Skalice od muzea 1. ročník turistického pochodu "Po stopách erbu zlatého třmene", který má cíl na našem hradě. Dále historický průvod pana Tase z Vízmburka půjde od Devíti křížů ve 13,30. Tentokrát bude vstupné do areálu hradu 30 Kč, děti do 15 let mají vstup zdarma. Na nádvoří se již platit nebude, je však třeba si rezervovat prohlídkový čas, kapacita hradu není veliká. Věříme, že, když vyjde počasí, bude na hradě opět veselo. Podrobné pozvánky na pochod i slavnosti jsou zde. Vzdálenějším návštěvníkům nabízíme ubytování v Havlovicích.
Jaroslav Balcar, 26.8.2011

Historické odpoledne na Vízmburku

V sobotu 20.8. se od 14 hodin konalo další historické odpoledne. Tentokrát hrad Vízmburk navštívila skupina historického šermu Manové Přemysla Otakara z Červeného Kostelce. I když název skupiny poukazuje na období raného středověku, tentokrát se Manové stylizovali spíše do barokní doby. Předvedli souboje, vyprávěli o koních, povozili děti a předvedli jízdu ve tvaru. Nejodvážnější děti odměnili. Dále se na hradě opět po roce předvedly tanečnice z taneční školy Eglal z Prahy. Hlavně pánové si jejich představení nemohli nechat ujít. Veliká návštěva a spokojenost všech příchozích je odměnou všem pořadatelům, Úpických střelců - pánů z Vízmburka a Sdružení pro Vízmburk. Další akcí na hradě budou Vízmburské slavnosti konané ve dnech 10. a 11. září 2011, kdy bude otevřeno nádvoří hradu. Obrázky jsou zde. Bližší informace najdete již brzy na www.vizmburk.cz.
Jaroslav Balcar, 24.8.2011

Hradní koncert v úžasné atmosféře

V pátek 19.8. večer se konal na hradě Vízmburk koncert kapel Sebastian a Wishmasters. Jelikož nám počasí ukázalo svoji nevyzpytatelnou tvář, začal koncert až po deváté hodině. Ti, kteří zůstali a počkali na zahájení koncertu (a bylo jich hodně), rozhodně nelitovali. Naprosto úžasná a super atmosféra, kterou můžete zažít jen v prostorách pod naším hradem, byla nezapomenutelná. Pyrotechnické efekty, muzikantské umění kapely, famózní zpěv Ivety Suchánkové a ohňovou show Úpických střelců, to vše si odnášeli příznivci tohoto hudebního stylu v noci ze soboty na neděli z hradu Vízmburk. Fotografie najdete zde.
Jaroslav Balcar, 24.8.2011

Pozvánka na hrad

V pátek 19. srpna na hradě Vízmburk pořádají Úpičtí střelci od 19 hodin koncert hudební skupiny Wishmasters a Sebastian (pozvánka zde). V sobotu se od 14 hodin uskuteční další středověké odpoledne. Vystoupí zde Manové Přemysla Otakara z Červeného Kostelce a tanečnice z taneční školy Eglal (pozvánka zde). Vstupné je tradičně dobrovolné a občerstvení je zajištěno. Přijďte pobejt.
Jaroslav Balcar, 12.8.2011

Středověké odpoledne

V sobotu 16.7. se konala již 3. akce v rámci Vízmburského kulturního léta 2011. Od 14 hodin měli návštěvníci možnost shlédnout loutkové divadlo a zpěv trubadůra z Kornelia se svými přáteli. Během odpoledne odehráli 3 loutková představení: Žabák Karel, Kouzelná píšťalka a Tři prasátka. Mimo divadélka bavili děti známými písničkami, které si společně zazpívali všichni. Rytíři ze skupiny Praecedo Regis pojali šerm groteskními výstupy a též cestovali v čase a dotkli se několika historických událostí. I Úpičtí střelci se pustili do šermířské vřavy. Počasí bylo ideální a zhruba 300 dospělých i dětí ještě dnes vzpomíná na pěkný den. Posuďte sami, zde jsou fotografie.
Jaroslav Balcar, 17.7.2011

Středověk na hradě

V sobotu 16. července se uskuteční na Vízmburku další středověké odpoledne. Hlavním hostem bude Trubadůr z Kornelia, který zahraje loutková představení Želvák Karel a Kouzelná píšťalka. Vystoupí zde i rytíři z Praeceda Regis a Úpičtí střelci. Děti se budou moci projet na koni a pokud bude pěkné počasí, můžete posedět při reprodukované hudbě i do večerních hodin. Při akci bude představena připravovaná turistická stezka "Po stopách pánů erbu zlatého třmene". Tato stezka je součástí projektu "Stezky za poznáním - šetrný produkt podporující rozvoj venkovské turistiky". Projekt je spolufinancován z programu podpory nestátních neziskových organizací v působnosti MMR ČR a Královéhradeckým krajem. Po stezce se poprvé budete moci projít při Vízmburských slavnostech. Přijďte pobejt!
Jaroslav Balcar, 8.7.2011

Koncert EPITAFU je již minulostí

V sobotu 2. července se na hradě Vízmburk po 18. hodině rozezněly tóny rockových písní kapely Epitaf. Větrné a opravdu chladné počasí zrovna letnímu večeru nenahrávalo, zato skupina Epitaf hrála pěkně. Dvouhodinový koncert písní z nového alba šestičlenné kapely z Nového Bydžova si přijeli poslechnout fanoušci třeba i z Rychnova nad Kněžnou. Věříme, že tato první vlaštovka není poslední a že se s tímto druhem muziky na hradě zase potkáme. Dík za organizaci tohoto koncertu patří Úpickým střelcům - pánům z Vízmburku. Video z akce najdete zde.
Jaroslav Balcar, 3.7.2011

První rockový koncert na Vízmburku se blíží

První prázdninovou sobotu 2. července se od 18 hodin uskuteční v areálu hradu Vízmburk rockový koncert skupiny Epitaf. Historie kapely Epitaf sahá do roku 1999. Od té doby stihla vydat šest alb. Více informací je na www.epitaf.eu. Poslechněte si ukázku z tvorby této skupiny.
Jaroslav Balcar, 14.6.2011

Dětský den na hradě

V neděli 5. června se v areálu hradu Vízmburk uskutečnil Strašidlácký dětský den. Děti zde mohly shlédnout víly, lesní žínky, duchy, pavoučí ženy, skřítky i smrťáka. Na osmi stanovištích hledaly svoji hlavu, nosily své oko, hledaly pavouky, střílely z luku a jezdily na koni. Součástí dětského dne bylo divadelní představení Zlatovláska v podání dětí z havlovické školy. Odměněni byli nejlepší tanečníci z diskotékové soutěže. Na závěr se uskutečnilo vyhodnocení výtvarné soutěže O nejhezčí hradní strašidlo. Celkem 10 výtvorů vybrala nezávislá komise až z Vrchlabí. Děti byly odměněny dětským šampáněm a slíbily, že příští rok se zúčastní opět. Všech 135 dětí odcházelo z našeho dětského dne s plnými kapsami odměn a s pocitem, že strašidla mohou být i hodná. Fotografie lze shlédnout zde. Mrkněte i na TV reportáž.
Jaroslav Balcar, 7.6.2011

Dětský den na hradě Vízmburk

Vážení přátelé, zvu vás na dětský den na hradě Vízmburk, který se koná v neděli 5. června od 14 hodin. Shlédnete pohádku Zlatovláska, uslyšíte povídání o dravcích. Děti si zasoutěží o ceny, projedou se na koni atd. Přineste s sebou obrázek hradního strašidla a můžete vyhrát zajímavou cenu. Přijďte pobejt!
Jaroslav Balcar, 1.6.2011

Zahájení návštěvní sezóny na hradě mělo úspěch

V neděli 1. května se sešlo na hradě Vízmburk 400 návštěvníků, aby společně přivítali návštěvní sezónu. Zazpíval Pavel Rohlena a jeho přátelé. Představili se rytíři ze skupiny historického šermu Praecedo Rehis z Prahy se svými lehce komediálními scénkami. Zlatým hřebem byla premiéra druhého dílu pověsti Devět křížů - Jarošův konec v podání Úpických střelců - Pánů z Vízmburka. A když i počasí nám bylo nakloněno, vše se povedlo k všeobecné spokojenosti. Prohlédněte si obrázky. Tak v neděli pátého června na vízmburském dětském dnu ve stylu hradních strašidel nashledanou!
Jaroslav Balcar, 2.5.2011

Hradní sezóna začíná již tento víkend

V neděli prvního května můžete na hradě Vízmburk shlédnout premiéru divadla O devíti křížích - Jarošův konec. Po úspěchu na Vízmburských slavnostech nás opět navštíví zpěvák Pavel Rohlena. Poprvé přijedou členové SHŠ Praecedo Rehis pod záštitou České Korouhve. Srdečně zveme všechny příznivce našeho hradu. Přijďte se podívat, co zde máme nového. Program začíná ve 13 hodin. Zde je plakát.
Jaroslav Balcar, 25.4.2011

Výročka Sdružení pro Vízmburk

V sobotu 12. února se v havlovické škole uskutečnila výročka Sdružení pro Vízmburk. Členové byli seznámeni s činností v roce 2010. V letošním roce má sdružení několik smělých plánů. Z Nadace ČEZ obdrželo příslib ve výši 120 tisíc Kč na rekonstrukci nálezů z hradu a na přípravu nové publikace. V tomto roce se bude realizovat nová naučná stezka Po stopách pánů erbu třmene z České Skalice až na Vízmburk, na kterou získalo finance Centrum rozvoje Česká Skalice. Připravuje se program Vízmburského kulturního léta 2011. Prodej a provoz ve stánku budou v letošním roce zajišťovat na základě smlouvy o spolupráci Úpičtí střelci - Páni z Vízmburku. Na základě jednání s ředitelem NPÚ v Josefově se sdružení pokusí získat dotaci na stavební obnovu hradu. Pokud se povede získat finance, NPÚ nám pronajme hrad na dobu 8 let. V tom případě by se nám otevřela cesta k budoucímu zpřístupnění hradu. Držte nám palce!
Jaroslav Balcar, 15.2.2011

Sponzoring pro hrad Vízmburk

Snad každý občan ČR slyšel v posledních měsících o nutnosti šetřit a škrtat ve všech možných oblastech. Týká se to i oblasti kultury a památkové péče, takže s největší pravděpodobností se hrad Vízmburk financí ze státních zdrojů na svoji záchranu v dohledné době nedočká. Naštěstí se i v dnešní době objevují podnikatelé, kterým není osud kulturního dědictví lhostejný a raději než-li na fotbal či hokej darují finanční prostředky na záchranu památek. K těmto dárcům patří Petr Šantrůček, rodák ze Rtyně v Podkrkonoší. Majitel společnosti exTerra Services se rozhodl podpořit činnost Sdružení pro Vízmburk, o.s. Podrobnosti jsou zde.
Jan Košťál, 27.1.2011

V Havlovicích se vzpomínalo na Antonína Hejnu

V sobotu 20. listopadu by PhDr. Antonín Hejna, Csc. oslavil své 90. narozeniny. Proto se na jeho počest konal vzpomínkový pořad v Kulturním domě v Havlovicích. O přípravu se zasloužily Obec Havlovice, Sdružení pro Vizmburk o.s., Video JS a paní Jana Kadaníková. Zde je video z akce.
Jaroslav Balcar, 15.1.2011


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři