Dnes je 03. 03. 2021 - svátek má Kamil, zítra slaví Stela.

Aktuality 2012

Hodně štěstí v novém roce!

Náš hrad bude v nadcházejícím roce potřebovat hodně štěstí. Projektová dokumentace na nové zastřešení je hotova a stavební řízení již běží. Zde je půdorys zastřešení. Po dlouhých 30 letech je rozhodnuto o konečné podobě stavebních úprav a v lednu budeme žádat o první finance na realizaci tohoto převratného projektu. Sdružení pro Vízmburk získalo hrad do dlouhodobého pronájmu. Je to první krok k získání hradu do vlastnictví. Na jaře zahájíme přípravné práce: vyčištění nádvoří a studny, zavezení východních místností do úrovně podlah nebo vyčištění jižního parkánu. V létě bychom mohli zahájit výměnu střechy na jižním paláci. K realizaci projektu potřebujeme dobrovolníky na práci, materiál (kolečka, lopaty, krumpáče, železné hrábě, košťata, motyčky atd.) a hlavně finance. Pokud nám chcete pomoci, zavolejte na 777/005790 nebo napište na j.bekur@tiscali.cz.
Jaroslav Balcar, 29.12.2012

Jak se budí hrad

Na výstavě v trutnovském muzeu můžete shlédnout obrazovou videoprezentaci z dílny Honzy Košťála s názvem "Jak se budí hrad". Jde o obrázkový příběh zapomenutého hradu a desítek lidí, které spojil. Na video představující hrad v toku času se podívejte zde.
Jaroslav Balcar, 10.12.2012

Brigádníci u hradu káceli stromy

V sobotu 1. 12. se uskutečnila brigáda na kácení stromů na jižním parkánu. Společnými silami připravujeme prostředí pro budoucí stavební práce. Parta nadšenců se pustila s vervou do práce. Zde najdete fotografie. Od dubna budeme o víkendech pokračovat v brigádní činnosti každý víkend. Zájemci, kteří by nám chtěli pomoci se mohou přihlásit na j.bekur@tiscali.cz.
Jaroslav Balcar, 2.12.2012

Vernisáž výstavy měla úspěch

Ve čtvrtek 18. října se konala v trutnovském muzeu vernisáž výstavy nazvané "Tajemství a poklady hradu Vizmburk". Nenechalo si ji ujít takřka 120 návštěvníků z řad odborníků i laické veřejnosti. Více se dozvíte zde. Podívejte se také na fotografie nebo na reportáž Televize JS.
Jaroslav Balcar, 29.10.2012

Trutnovské muzeum přivítá poklady hradu Vízmburk

Dne 18. 10. 2012 se v 17 hodin uskuteční v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově vernisáž výstavy "Hrad Vízmburk – tajemství a poklady", kterou uspořádá Sdružení pro Vízmburk, o.s. ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší Trutnov. Návštěvník expozice se zde seznámí s počátky kolonizace Podkrkonoší, s dějinami a nejnovějšími poznatky o architektuře hradu Vízmburk. Zde je pozvánka. Srdečně zveme všechny příznivce historie našeho regionu!
Jaroslav Balcar, 9.10.2012

Vízmburk v Toulavé kameře

V neděli 7. října mohli všichni turisticky založení občané v naší zemi shlédnout v televizi na ČT1 pořad, který začínal reportáží o osídlování severního toku řeky Úpy. O naučné stezce Po stopách panů erbu zlatého třmene se dozvíte v přiložené reportáži.
Jaroslav Balcar, 8.10.2012

Hrad se uložil k zimnímu spánku

V současné době je hrad Vízmburk veřejnosti uzavřen, uložil se totiž k zimnímu spánku. Stánek s občerstvením je prázdný a platí zákaz vstupu na hradní nádvoří. I na příští turistickou sezonu chystáme řadu překvapení. Na návštěvníky se budeme opět těšit na jaře!
Jaroslav Balcar, 7.10.2012

Páté Vízmburské slavnosti byly super

V sobotu a v neděli 8. a 9. září se konaly již páté Vízmburské slavnosti. V sobotu zde vystoupili Úpičtí střelci – páni z Vízmburku a tanečnice Yalla Raqs. Pro děti zde byly soutěže o ceny: hledání pokladu, střelba z kuše a luku, střelba z katapultu, poznávání pohádek, skládání puzzlí a kostek. V neděli se uskutečnil historický průvod od Devíti křížů. Tentokrát se sešlo celkem 10 koní. Na nich jel pan Tas z Vízmburka, hradní paní a Manové Přemysla Otakara. V programu dne vystoupila středověká kapela Řemdich. Své umění předvedli Manové Přemysla Otakara a rytíři ze Soldatesky krále Klacka. O koních povyprávěli pánové z Náchodské kavalérie. Děti si mohly opět zasoutěžit a projet se na koni. „Jsme rádi, že po oba dny si lidé opět našli cestu na náš hrad. Svědčí to o tom, že lidé mají o historii svého kraje zájem a že se jim zde líbí. Snažíme se , abychom jim vždy nabídli něco nového a zajímavého,“, říká Jaroslav Balcar, místopředseda Sdružení pro Vízmburk. Zde najdete fotografie z akce i reportážTelevize JS.
Jaroslav Balcar, 10.9.2012

Vízmburské slavnosti se blíží

Ve dnech 8. a 9. září se již popáté uskuteční novodobé Vízmburské slavnosti. V sobotu si přijdou na své hlavně děti. Máme zde připraveny soutěže o ceny, střelbu z katapultu, kuší a luku, ale také skládání hradních puzzlí a podobně. Vystoupí Úpičtí střelci a tanečnice Yalla Raqs. V neděli se koná od 9 hod. pochod Po stopách erbu zlatého třmene z Malé Skalice od muzea až na náš hrad. Každý účastník obdrží zdarma vstupenku. Ve 13,30 vychází se svojí historickou družinou pan Tas z Vízmburka od Devíti křížů a až přijde na hrad, bude zahájen kulturní program. V něm se představí Náchodská kavalérie, Manové Přemysla Otakara, Soldateska krále Klacka a bude hrát středověká kapela Řemdich. Po oba dny je otevřeno nádvoří hradu. Více informací najdete na letáčku. Přijďte pobejt.
Jaroslav Balcar, 30.8.2012

Středověké odpoledne na hradě Vízmburk

V sobotu 18.8. se koná další historické odpoledne na hradě Vízmburk. Vystoupí zde tanečnice ze skupiny Eglal. Úpičtí střelci nás seznámí se středověkými palnými zbraněmi a ukáží své šermířské umění. Pro děti zde budou hry s tematikou hradu, střelba z luku a projížďky na koni. Možné budou i prohlídky hradu.
Jaroslav Balcar, 12.8.2012

Stánek s občerstvením na hradě je otevřený až do večera

Od 30. června do konce prázdnin je stánek s občerstvením na Vízmburku otevřen každý den od 10 do 18 hodin. V případě zájmu návštěvníků zůstaneme i déle. Další akce se koná 18. srpna od 14 hodin. Můžete se těšit na historické tance skupiny Eglal (na snímku).
Jaroslav Balcar, 30.7.2012

Kniha o Vízmburku

Jelikož vazba nové knihy "Vizmburk - raně gotický hrad a jeho proměny" má výrobní nedostatky, byly vyrobeny nové knihy, které budou distribuovány zhruba za dva týdny. V současné době je prodej knihy zastaven. Ten, kdo si knihu již zakoupil, může si ji vyměnit na obecním úřadu v Havlovicích zhruba od 10. srpna. Za vadnou knihu obdržíte publikaci novou. Ukázky z knihy jsou v sekci Fotogalerie.
Jaroslav Balcar, 30.7.2012

První etapa rekonstrukce zastřešení hradu zahájena

V červnu bylo Sdružení pro Vízmburk úspěšné v získání financí z programu Leader EU. Získali jsme 138 tisíc Kč na zpracování projektové dokumentace na novou střechu. Ta současná neumožňuje provázet návštěvníky hradem po celou sezónu. Na dokumentaci začala pracovat odborná firma. Na podzim zažádáme o stavební povolení, které by mělo být platné již před Vánoci. Na akci úzce spolupracujeme s NPÚ v Josefově. Půjde-li vše podle plánu a povede se nám získat i další dotace, již příští léto zahájíme realizaci výměny střechy. Po částech budeme chtít vybudovat nové sedlové střechy nad všemi objekty hradu. Věříme, že do 5 let se nám povede celou akci zrealizovat. Držte nám palce a můžete nám i pomoci. Bližší informace najdete v této reportáži.
Jaroslav Balcar, 22.7.2012

Vízmburské kulturní léto je v plném proudu

V sobotu 14. července se konala na hradě Vízmburk další akce v rámci Vízmburského kulturního léta. Vystoupil zde houslový virtuoz Karel Výborný. Zlatým hřebem byl křest nové knihy Dr. Vladislava Razima "Vizmburk – raně gotický hrad a jeho proměny", která byla vydána u příležitosti 40. výročí od zahájení archeologického výzkumu na hradě. Knihu bude možné zakoupit přímo na hradě ve stánku, na obecním úřadě v Havlovicích a v informačním centru v Úpici za pouhých 200 Kč. Zde najdete reportáž z akce televize Internetovka.cz a brzy bude reportáž i na Televizi JS.
Jaroslav Balcar, 14.7.2012

Křest nové knihy a rockové housle

V sobotu 14. července se od 14 do 17 hodin uskuteční další akce na hradě Vízmburk. Zlatým hřebem bude křest nové knihy plné obrázků z výzkumu PhDr. V. Razíma: Vízmburk, raně gotický hrad a jeho proměny. Na akci si ji budete moci koupit za 200 Kč. Po celé odpoledne budou provázet návštěvníky rockové housle Karla Výborného. Zájemci mohou navštívit nádvoří hradu. Večer od 20 hodin se bude konat v sále kulturního domu neformální posezení Starých vykopávek a přátel Vízmburku, kde shlédnete filmy a obrazovou projekci o hradu. V příloze najdete bližší informace. Na obě akce jste všichni srdečně zváni!
Jaroslav Balcar, 5.7.2012

Dětský den na hradě

V neděli 10. června se od 14 hodin uskuteční na hradě Vízmburk tradiční dětský den. Děti mohou vidět několik pohádek v podání loutkového divadla. Zastřílí si ze středověkých zbraní a projedou se na koni. Přímo na místě budeme malovat hrad Vízmburk. Tužky a papír všichni dostanou. Na konci dne bude vyhlášení vítězů. Překvapením bude obléhací stroj - katapult, který vrhá balvany na hrad. Z dětského dne si všichni odnesou odměnu na památku. Přijďte pobejt!
Jaroslav Balcar, 4.6.2012

Nabídka pro školy

Dovolujeme si Vás informovat o možnosti konání výletů a exkurzí na hradě Vizmburk. Nabízíme výklad o hradu vhodný pro doplnění výuky dějepisu a vlastivědy (výklad doplněn informačními panely), ukázky zbraní a zbrojí z období vrcholného středověku, které si žáci mohou i vyzkoušet. Děti si vyzkouší střelbu z luků a kuší. Dále zajistíme otevření stánku s občerstvením a upomínkovými předměty, za příznivého počasí je k dispozici ohniště. Bližší informace na telefonu 777/005790.
Jaroslav Balcar, 27.5.2012

Hrad Vízmburk vydal své poklady a tajemství

Dne 11. 5. 2012 proběhla v Městské knihovně v Červeném Kostelci vernisáž výstavy Hrad Vízmburk – tajemství a poklady, kterou pořádá Sdružení pro Vízmburk, o.s. ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší Trutnov a Městskou knihovnou v Červeném Kostelci. Návštěvník expozice se zde seznámí s počátky kolonizace Podkrkonoší, s dějinami a nejnovějšími poznatky o architektuře hradu Vízmburk, neboť nově zpracovaný stavebně historický průzkum lokality vrhá na hrad zcela nový pohled a přináší nová zjištění. Více informací je v příloze. Zde jsou obrázky z vernisáže výstavy a TV reportáž.
Jan Košťál, 14.4.2012

Hrad Vízmburk ústředním tématem mezinárodní konference

Ve dnech 9. - 11. 5. proběhla ve Zliči u České Skalice mezinárodní konference Vyhlídky na věčnost, kterou pořádala společnost Labrys, o.p.s. a Sdružení pro Vízmburk, o.s. za podpory NPÚ-ÚOP Josefov. Konference se uskutečnila při příležitosti 40. výročí zahájení archeologického výzkumu na hradě Vízmburku. Podrobnosti jsou zde. Prohlédněte si také obrázky z konference.
Jan Košťál, 14.4.2012

Návštěvní sezóna na hradě zahájena

V sobotu 5. května 2012 jsme oficiálně zahájili návštěvní sezónu. Nádvoří hradu bylo otevřené. K poslechu hrála středověká kapela Rebule, zatančily tanečnice ze skupiny Acronia a vystoupili rytíři ze skupiny Soldateska krále Klacka. Návštěvníci odcházeli z hradu nadmíru spokojeni. I počasí nám přálo, takže to byl super povedený den. Obrázky jsou zde.
Jaroslav Balcar, 11.4.2012

Pozvánka na výstavu v Červeném Kostelci

Vážení přátelé hradu Vízmburku, archeologie, kasteollogie a historie! Dovoluji si Vás jménem Sdružení pro Vízmburk, o.s., Muzea Podkrkonoší Trutnov a Městské knihovny Červený Kostelec srdečně pozvat na výstavu HRAD VÍZMBURK - TAJEMSTVÍ A POKLADY, která se koná v Městské knihovně v Červeném Kostelci od 11. 5. do 16. 9. 2012. Uvidíte zde výsledky naší desetileté práce, zachráněné, zkonzervované a doposud nikdy neprezentované archeologické nálezy z hradu Vízmburku. Prohlédněte si plakát. Těšíme se na Vaši návštěvu!
Jan Košťál, 26.4.2012

Návštěvní sezónu zahajujeme 5. května

Zahájení návštěvní sezóny na hradě Vízmburk se uskuteční v sobotu 5. května. Od 14 hodin se o kulturní program postarají kapela Rebule, taneční skupina Acronia a rytíři ze skupiny Soldateska krále Klacka - viz plakát. V letošním roce si připomínáme 40. výročí od zahájení výzkumu na hradě. Připravujeme několik kulturních akcí včetně výstavy archeologických nálezů. Podívejte se zde.
Jaroslav Balcar, 11.4.2012


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři