Dnes je 03. 03. 2021 - svátek má Kamil, zítra slaví Stela.

Aktuality 2013


Konec práce, hrad bude odpočívat

V sobotu 30. 11. jsme se sešli na poslední letošní brigádě. Veškerý kámen máme uložen v hradu. Pod schody je uklizeno, brána je uzamčena a hrad se uložil do zimního spánku. Poslední letošní brigádu na hradě přibližují naše obrázky, které najdete . Přes zimu nás čeká shánění peněz a administrativa a na jaře se pustíme do další práce. O novinkách budeme pravidelně informovat.
Jaroslav Balcar, 30.11.2013

Sbírka - již máme 123000Kč

Na účtu sbírky je (v hotovosti i na účtu) celkem 123000 Kč. Moc děkujeme všem, kteří nám letos svým příspěvkem pomohli. Sbírka bude pokračovat i v příštích letech. Příští rok se pustíme do věže. Podle množství peněz vystavíme věž z nádvoří do výše cca 2,5m a z vnějšku do 4 m. Akce by měla stát okolo 250 000 Kč. Budeme oslovovat opět obce, města, firmy i jednotlivce. Máte li možnost nám v tom pomoci, napište nám na j.bekur@tiscali.cz. Číslo účtu je 870800028/5500 u Raiffeisen Bank. Věříme, že hradu společně pomůžeme a že bude brzy turistickou atrakcí naší obce i širokého okolí. Pomozte nám šířit tuto zprávu svým známým. Dárce, který nám věnuje 500 Kč, obdrží repliku nalezeného kachle z hradních kamen. Dárce, který nám věnuje 1000 Kč, získá knihu J. Košťála: Vízmburk – příběh ztraceného hradu.
Jaroslav Balcar, 26.11.2013

Již nyní se připravujeme na příští rok

V sobotu jsme na brigádě vybudovali opět zastřešení, které nám neznámý vandal minulý týden ukradl. Uklízeli jsme a očišťovali prkna. V pátek nám přivezli dva náklaďáky kamene. Ten jsme po pásovém dopravníku valili na hrad, kde jsme jej naskládali. Víkendové snažení přibližuje video Petra Doležala, které si můžete pustit . Příští dvě soboty ještě plánujeme veškerý kámen naskladnit na hrad. Na jaře se pustíme do rekonstrukce věže.
Jaroslav Balcar, 18.11.2013

Den otevřených dveří byl úspěšný, stejně jako celá sezóna

V sobotu 2. 11. se od 15 hodin konal na hradě Den otevřených dveří. V deštivém počasí se přišlo podívat na výsledky naší práce asi 80 návštěvníků. Ti obdivovali veliké množství práce, které se letos vykonalo. Od 17 hodin se konala v kulturním domě v Havlovicích přednáška o průběhu stavebních prací a o budoucnosti hradu. Byly zde představeny smělé plány, jak zpřístupnit hrad i výstavní exponáty, které jsou nyní v expozici trutnovského muzea. Večer se konalo neformální posezení hradních příznivců. najdete reportáž Televize JS a reportáž Petra Doležala. I když jsou stavební práce dokončeny, nejsou ještě uhrazeny. Sbírka i nadále pokračuje.
Jaroslav Balcar, 5.11.2013

Pozvánka na Den otevřených dveří na hradě Vízmburk

V sobotu 2. listopadu se uskuteční Den otevřených dveří. V 15 hodin slavnostně otevřeme hradní bránu a návštěvníky pozveme ke shlédnutí výsledku první etapy rekonstrukce. Hradní brána bude otevřena do 16 hodin. Od 17 do 18 hodin se v kulturním domě v Havlovicích uskuteční video a fotoprezentace brigádnické činnosti, kulturních aktivit a stavebních aktivit za účasti zástupců Národního památkového ústavu i představitelů dodavatelů a sponzorů našeho sdružení. Budou též představeny plány do budoucna. Po ukončení oficiální části akce se uskuteční neformální posezení členů sdružení, sponzorů a dalších spřízněných osob. Srdečně zveme všechny, kteří mají náš hrad rádi, kteří nám pomáhají a kteří chtějí o nás a hradu něco vědět. Akce je otevřená široké veřejnosti a těšíme se na hojnou účast. Vstupné bude dobrovolné: tedy od 10 Kč a horní limit není stanoven. Veškeré vstupné bude použito na stavební práce na hradě. Ubytování pro vzdálenější kamarády zajistíme. Pozvánka na Den otevřených dveří je .
Jaroslav Balcar, 7.10.2013

Hodina pravdy je za námi

Rekonstrukce hradu je v plném proudu. Na připravené patky byly dnes usazeny stojany a vaznice pro zastřešení západní části. Milimetrová práce ocelářů a jeřábníka se po 10 hodinách povedla. Vynikající výkon předvedli všichni zúčastnění: firma Rehis, která patky připravila a firma Pařízek, která stojany vyrobila a usadila. Na tomto místě je třeba pochválit Ing. Chaloupského (projektanta) a p. Noska (geodeta). V příštích týdnech hrad čeká fáze poslední a to tesařské a pokrývačské práce. najdete pár fotek z realizace.
Jaroslav Balcar, 3.10.2013

Tak už máme celkem 107214 Kč. Už nám chybí jen 17786 Kč

Na účtu je 45636 Kč a v hotovosti 61578 Kč. Škoda, že Vízmburským slavnostem nepřálo příliš počasí a lidi zústali za pecí doma. Jinak věřím, že bychom se k cílové částce přiblížili ještě víc. Ale když všichni členové naší Vízmburské skupiny a všichni spříznění oželí ještě kilčo nebo dvě, tak už budeme opravdu hodně blízko. Jen připomínám č.ú. 870800028/5500 u Raiffeisen Bank. Knížky J. Košťála můžeme zaslat poštou na dobírku. Práce na zastřešení probíhají podle harmonogramu.
Jaroslav Balcar, 1.10.2013

Vízmburské slavnosti ukončily návštěvní sezónu

V sobotu a neděli se konaly již 6. Vízmburské slavnosti. V sobotu navštívil svůj hrad Tas z Vízmburka s historickým průvodem. Rytíři ze skupin Solutus a Metropolis předvedli svá umění. Verdečtí střelci stříleli z palných zbraní a Úpičtí střelci si pro návštěvníky připravili střelnici, kde si mohli všichni vyzkoušet střelbu z luku. V sobotu hrála středověká kapela Miritis, v neděli zase skupina Lev.h.art. Příchozí mohli shlédnout probíhající stavební práce. Bohužel, počasí nebylo moc příznivé a to se odrazilo na návštěvnosti. Fotografie najdete zde, pusťte si i reportáž Televize JS nebo příspěvek ve zprávách východočeské televize V1.
Jaroslav Balcar, 23.9.2013

Vízmburské slavnosti jsou za dveřmi

Ve dnech 21. a 22. září se konají již 6. Vízmburské slavnosti. Letos bude vystupovat rekordní počet rytířů. V průvodu půjde rekordní počet koní a dobově oděných postav. Shš Solutus, ShŠ Metropolis, Úpičtí střelci, Verdečtí střelci a Manové Přemysla Otakara na koních - to je záruka zajímavých rytířských klání. O hudbu se postarají kapely Miritis a Lev.h.art. V sobotu bude losována tombola z dobrovolných darů na zastřešení hradu. Přijďte se také podívat na postup stavebních prací. Zde je plakát na akci.
Jaroslav Balcar, 3.9.2013

Rekonstrukce zastřešení hradu byla odstartována

Minulý týden byla zahájena rekonstrukce zastřešení západního paláce hradu. Firma Rehis zahájila uložení kotev pro ocelové konstrukce, dostavbu obvodové zdi a věže. Historický okamžik pro náš hrad si pochvalují i zástupci NPÚ. Během září budou probíhat kamenické práce, potom nastoupí oceláři a nakonec tesaři. Na financování akce už nám chybí jen 40000 Kč. Věříme, že se nám do konce září povede zmíněnou částku vybrat. Zde je několik fotek.
Jaroslav Balcar, 3.9.2013

TV tip na výlet - Havlovice a Vízmburk

Pokud jste v minulých týdnech nestihli sledovat vysílání „Tipů na výlet“, které v regionu Jestřebích hor natáčí Východočeská televize V1, část již vysílaných dílů naleznete zde. Aktuálně se jedná o reportáže o Havlovicích (včetně příspěvku o hradu Vízmburk), dále o Jestřebích horách, Úpici, Rtyni v Podkrkonoší, Suchovršicích a Batňovicích. Na stejném odkazu budete pod videem postupně nalézat odkazy na další díly tak, jak je bude televize vysílat.
Kateřina Valdová, 2.9.2013

Na účtu už máme 38700 Kč a v hotovosti 42200 Kč
- celkem tedy 80900 Kč!

Naše sdružení získalo na rekonstrukci zastřešení západního křídla hradu 1,1 mil. Kč. Je třeba ale přidat minimálně 125 tisíc Kč. Darujte nám, prosím, jakoukoli částku na 870800028/5500 u Raiffeisen Bank. Zde je doklad o zahájení sbírky. Veškeré pohyby na účtu zde budou zveřejňovány. Věříme, že hradu společně pomůžeme a že bude brzy turistickou atrakcí naší obce i širokého okolí. Pomozte nám šířit tuto zprávu svým známým. Dárce, který nám věnuje 500 Kč, obdrží repliku nalezeného kachle z hradních kamen. Dárce, který nám věnuje 1000 Kč, získá knihu J. Košťála: Vízmburk – příběh ztraceného hradu. Prohlédněte si sbírkový plakát. Už nám chybí jen 44100 Kč. Zde najdete výpis z účtu. Prohlédněte si, kdo nám přispěl - přikládáme sbírkové listiny s pořadovými čísly 1, 2, 3, 4 a 5.
Jaroslav Balcar, 29.8.2013

Dárcovské SMS pro náš hrad
DMS Vizmburk a DMS ROK VIZMBURK

Naše sdružení získalo další možnost pro shánění financí na zastřešení hradu. Vy, kteří chcete pomoci Vízmburku, můžete jednoduše zaslat dárcovskou sms ve tvaru DMS VIZMBURK na číslo 87777 a pomoci 30 Kč, z nichž 27 Kč obdrží naše sbírka. Kdo chce pomoci více, může zaslat sms ve tvaru DMS ROK VIZMBURK a bude mu měsíčně po dobu 1 roku strháváno 30 Kč ve prospěch hradu. Věříme, že tato možnost dá šanci lidem, kteří nemají tolik financí a rádi by přispěli na dobrou věc. O počtu DMS budeme pravidelně informovat.
Jaroslav Balcar, 2.7.2013

Dětský den na hradě ve znamení loutek

V sobotu 8. června se na hradě Vízmburk konal dětský den. Návštěvníci shlédli dvě loutkové pohádky i vystoupení tanečnic z úpické Základní umělecké školy A. M. Buxton. Děti plnily zajímavé úkoly. Vstupné bylo dobrovolné, výtěžek akce 6500 Kč půjde na zastřešení hradu. Ve slosování byl losován tablet, traktor na pískoviště a malovací medvídek. Počasí nám přálo a akce se nadmíru vydařila. Na fotečky se podívejte sem.
Jaroslav Balcar, 12.6.2013

Zveme všechny na dětský den na hradě

V sobotu 8. června od 13:30 hodin se koná dětský den na našem hradě. Tentokrát uvidíte dvě loutkové pohádky a tanečnice z úpické Základní umělecké školy A. M. Buxton. Děti si zde mohou plnit zajímavé úkoly. Vstupné bude dobrovolné, výtěžek akce půjde na zastřešení hradu. Více informací najdete na plakátku.
Jaroslav Balcar, 27.5.2013

Vízmburk – příběh ztraceného hradu

V sobotu 4.5.2013 byla na hradě Vízmburku představena zbrusu nová unikátní publikace Vízmburk - Příběh ztraceného hradu od autorského kolektivu (J. Košťál, T. Mazancová, J. Mazáčková, L. Macháňová, M. Soukupová, G. Dreslerová). Publikace o rozsahu 228 stran zpracovává historii, architektonický vývoj hradu a především archeologické nálezy, které byly na Vízmburku učiněny. Knihu recenzovali přední odborníci na problematiku středověké archeologie - prof. PhDr. J. Klápště, CSc. a prof. PhDr. J. Unger, CSc. Ukázku z publikace naleznete zde. Publikaci můžete objednávat na kniha.vizmburk@seznam.cz, cena činí 290 Kč + poštovné.
Jan Košťál, Sdružení pro Vízmburk, o.s., 6.5.2013

Sezóna na hradě byla v sobotu zahájena

V sobotu 4.5. se na Vízmburku uskutečnilo zahájení sezóny pod názvem "Devatero řemesel". V odpoledním programu vystoupila hudební skupina Klapeto z Náchoda. Rytířské vystoupení obstarala skupina historického šermu Servus Bellum. Na flétny zahrály děti z uskupení Pišťci ze Zobcoburgu. Návštěvníci zde mohli obdivovat při práci ševce, kováře, svíčkaře, přadleny, tkadleny, písařky, košíkáře a šperkařky. K vidění byl pastevec s ovcemi a sedlák s králíky, slepicemi a holuby... Zlatým hřebem akce byl křest zbrusu nové knihy "Vízmburk – příběh ztraceného hradu", kterou si mohou lidé koupit za 290 Kč. Prohlédněte si fotoreport ze zahájení sezony na Vízmburku, pusťte si také reportáž Televize JS.
Jaroslav Balcar, 6.5.2013

Hrad Vízmburk prozradí svůj příběh

Hrad Vízmburk vydá 4. května 2013 svá tajemství a příběhy, které zde v letech 1972 – 1984 odhaloval PhDr. Antonín Hejna spolu s desítkami brigádníků. Po uplynutí téměř tří desítek let od ukončení jednoho z největších archeologických výzkumů středověkého šlechtického sídla v tehdejším Československu vyjde publikace Vízmburk – Příběh ztraceného hradu. Kniha se bude zabývat problematikou kolonizace severovýchodních Čech v druhé polovině 13. století, dějinami hradu a jeho architektonickým vývojem a především archeologickými nálezy, které nebyly doposud nikdy, nebo velice skromně, publikovány. Na zpracování publikace se podílel kolektiv mladých autorů. Text je doplněn o řadu fotografií, kresebných tabulek, plánků a ilustrací. Součástí publikace je obsáhlý poznámkový aparát, seznam literatury a anglické resumé. Publikaci recenzovali dva přední odborníci na problematiku středověké archeologie. Doufáme, že se Vám publikace bude líbit a v příloze Vám nabízíme menší ukázku.
Jan Košťál, 28.4.2013

Daruj stovku - na účtu máme 22000 a v hotovosti 10000 Kč!

Dnes 15. 4. 2013 byla zahájena veřejná sbírka. Účelem sbírky je získat peníze na rekonstrukci zastřešení a stavební obnovu hradu Vízmburk. Sdružení pro Vízmburk žádá o finance na zastřešení v různých dotačních titulech. K získaným financím je vždy třeba přidat minimálně 10%. Letos máme možnost získat 1,250 mil. Kč. Je třeba ale přidat minimálně 125 tisíc Kč. Bohužel ani stát ani obec Havlovice nám tyto peníze nedá. Proto si musíme poradit sami, a to veřejnou sbírkou. Darujte nám, prosím, jakoukoli částku na 870800028/5500 u Raiffeisen Bank. Zde je doklad o zahájení sbírky. Veškeré pohyby na účtě zde budou zveřejňovány. Věříme, že hradu společně pomůžeme a že bude brzy turistickou atrakcí naší obce i širokého okolí. Pomozte nám šířit tuto zprávu svým známým. Dárce, který nám věnuje 500 Kč, obdrží repliku nalezeného kachle z hradních kamen. Dárce, který nám věnuje 1000 Kč, získá knihu J. Košťála: Vízmburk – příběh ztraceného hradu. Prohlédněte si sbírkový plakát. V rámci veřejné sbírky Daruj stovku už máme na účtu 22000 Kč a v hotovosti 10000 Kč! Už nám chybí jen 93000 Kč. Zde najdete výpis z účtu.
Jaroslav Balcar, 16.4.2013

Devatero řemesel

Sdružení pro Vízmburk zve všechny své příznivce na již páté zahájení sezony, tento rok s příznačným názvem Devatero řemesel, a to v sobotu 4.5. od 11,00 do 18,00 hodin. Po celý tento čas budete moci sledovat mistry tradičních a lidových řemesel při práci - např. výrobu keramiky, mistra ševce, uměleckého kováře a další. Výrobky těchto mistrů svého oboru samozřejmě bude možné zakoupit. Doprovodný program pro všechny zúčastněné návštěvníky po celý den zajistí skupina historického šermu Servus Bellum. Hudební část dne pak vyplní folkové seskupení Duo kmen spolu s Pišťci ze Zobcoburgu. Zároveň bude pokřtěna publikace Jana Košťála "Vízmburk, příběh ztraceného hradu". Věříme, že vás náš program zaujme a že společně strávíme krásný sobotní den.
Jaroslav Balcar, 16.4.2013

Nádvoří po 30 letech spatřuje světlo světa

V sobotu a v neděli 13. – 14. dubna se sešli brigádníci na hradě, aby se pustili do čištění nádvoří. Postupně jsme odkrývali valounové nádvoří, odnášeli jsme kameny, které zde zbyly po stavebních firmách, odváželi jsme suť a čistili studnu. I když jsme se zatím nedostali na dno studny, již v hloubce 6,5 m začala prýštit voda. Během víkendu jsme udělali obrovský kus práce. Všem pomocníkům děkujeme a příští týden pokračujeme vždy od 8,30 hodin. Zde je fotodokumentace.
Jaroslav Balcar, 14.4.2013

První brigádnický víkend je za námi

V sobotu i v neděli se sešlo 15 dobrovolníků, aby se pustili do práce na našem hradě. I když jsme nemohli začít čistit nádvoří pro vrstvu sněhu, udělali jsme spoustu práce. Štípali jsme větve, štěpkovali a likvidovali roští, opravovali schody, řezali dříví na zátop, vykopávali pařezy, vyčistili stánek a malovali zbrusu nové kulisy. Zde je pár foteček. To vše v počasí, které zatím ještě jaro nepřipomínalo. Příští víkend budou práce pokračovat. To již se vrhneme na přípravné práce, vyčistíme studnu, vybudujeme nové palisády a vyčistíme západní parkán. Přidejte se k nám a práce nám půjde pěkně od ruky. Zde je pozvánka.
Jaroslav Balcar, 9.4.2013

Hrad bude mít svoji nálepku

Od nové turistické sezóny bude mít hrad Vízmburk vedle turistické známky také turistickou nálepku. Zde si ji můžete prohlédnout. Přijďte si pro ni nejlépe již na zahájení sezóny v sobotu 4. května na akci s názvem Devatero řemesel.
Jaroslav Balcar, 3.4.2013

Brigády na Vízmburku začínají

Ve dnech 6.4. a 7.4. a potom každý víkend začínají po 30 letech brigády na stavební údržbě hradu Vízmburk. Vždy budeme na hradě pracovat od 8,30 hodin. Obědy a občerstvení bude vždy zajištěno. Koordinátorem prací je Jaroslav Balcar. Je nutné, aby se pomocníci z řad veřejnosti nahlásili na tel. 777/005790 nebo e-mailem na j.bekur@tiscali.cz. Není možné bez nahlášení koordinátorovi na hradě svévolně konat jakékoliv práce. Je možné, že v případě nahlášení malého počtu brigádníků bude brigáda v daný den zrušena. Prosíme tedy o sledování webových stránek. Všechny informace najdete na našem webu. Seznam brigádníků v brigádní dny najdete vždy zde a seznam věcí či potřebných nástrojů a materiálů je zde. Pokud nemůžete přijít pomoci, pomozte nám materiálně nebo finančně zasláním příspěvku či daru na transparentní účet číslo 870800001/5500. Za veškeré projevy pomoci vám děkujeme!
Jaroslav Balcar, 21.3.2013

Valná hromada Sdružení pro Vízmburk

V sobotu 2. února se konala Valná hromada Sdružení pro Vízmburk,o.s. Členové sdružení vyslechli zprávu o činnosti a hospodaření za rok 2012. Diskutovalo se o zahájení stavebních a úklidových prací na nádvoří. Byl představen plán práce na rok 2013. Více najdete v usnesení. Několik fotografií z jednání je zde.
Jaroslav Balcar, 5.2.2013

Nové reportáže o plánovaném zastřešení hradu

Na těchto hradních stránkách teď najdete v sekci Video dvě nové reportáže. Obě se týkají nezbytného zastřešování hradu. Popisují velké úspěchy Sdružení pro Vízmburk, které se o zříceninu gotického hradu stará. Z reportáží se dozvíme mimo jiné o zajištění stavebního povolení nebo o získání dotace na akci.
Petr Záliš, 24.1.2013

Valná hromada

V sobotu 2. února se uskuteční valná hromada Sdružení pro Vízmburk, o.s. od 9:30 hodin v jídelně ZŠ Havlovice. Zájemci o členství se mohou přihlásit na j.bekur@tiscali.cz nebo na tel. 777/005790. Na programu je zpráva o činnosti v roce 2012, zpráva o hospodaření v roce 2012, plán činnosti v roce 2013, seznámení s projektem zastřešení hradu a diskuze. Předpokládaný konec je ve 12 hodin.
Jaroslav Balcar, 20.1.2013


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři