Dnes je 03. 03. 2021 - svátek má Kamil, zítra slaví Stela.

Aktuality 2014Novoroční vejšlap na hrad

Srdečně zveme všechny známé i neznámé na vejšlap na hrad, který se koná v sobotu 3. ledna. Sejdeme se ve 13 hodin u Horáků v Havlovicích (na křižovatce, od které vede panelová cesta) a na hradě budeme zhruba ve 13,30 hodin. Tam popovídáme, vypijeme a opečeme to, co si kdo přinese. Doporučený čas odchodu od Devíti křížů je též ve 13 hodin. Zde je pozvánka.
Jaroslav Balcar, 24.12.2014

Královéhradecký kraj podpořil opravy hradu

Královéhradecký kraj v letošním roce podpořil stavební práce na hradě částkou 150 000 Kč. Projekt Zastřešení hradu Vízmburk 3. etapa - zdění severní části hradu byl realizován od ledna do konce listopadu 2014. Výsledkem je opravená věž z nádvoří do výšky 2 - 2,5 m a od parkánu do výšky tří metrů. Za finanční výpomoc děkujeme.
Jaroslav Balcar, 22.12.2014

Nadace ČEZ podpořila vznik muzea o hradu

Na podzim 2014 podpořila Nadace ČEZ částkou 200000 Kč vznik nového muzea o Vízmburku. V současnosti máme zhotoveny vitríny a skříně včetně instalace velké části nálezů. V novém roce budeme pokračovat v přípravě a koncem dubna muzeum v podkroví havlovické školy slavnostně otevřeme. Za finanční podporu děkujeme.
Jaroslav Balcar, 22.12.2014

1. Vízmburský kalendář je na prodej

Kalendář zhotovil Petr Doležal z fotografií, které pořídil při stavební obnově hradu a při kulturních akcích přímo na hradě. Příznivci hradu se mají na co těšit. Cena kalendáře je 230 Kč. Objednat můžete na mailu: j.bekur@tiscali.cz nebo tel. 777005790. Můžeme jej poslat i poštou. Zde najdete celý kalendář v obrázcích.
Jaroslav Balcar, 9.12.2014

Historicky první nástěnný kalendář Vízmburku je na světě

Je sobota 6. prosince, svátek má Mikuláš. V tento den, Od 11.00 do 13.30 proběhl tisk, ořez a vázání prvních kalendářů... Dodáváme, že za tuto dobu bylo vyrobeno jen 5 kusů. Je to opravdu ruční práce dělaná na koleně. Jak vše probíhalo dokumentují obrázky. Velký dík patří autorovi Petru Doležalovi.
Jaroslav Balcar, 9.12.2014

Hrad ve zprávách Východočeské televize V1

Aktualita o hradu Vízmburk se objevila ve čtvrtek 6. listopadu 2014 ve zprávách Východočeské televize V1. Reportáž hodnotí uplynulou návštěvnickou sezonu. Zmiňuje také expozici věnovanou hradu, která vznikla v havlovické škole. Podívejte se na následující video od času 4:30 min.
Jaroslav Balcar, 7.11.2014

Vízmburk - znovuzrození zapomenutého hradu

Vízmburk - znovuzrození zapomenutého hradu. To je název přednášky, která se konala ve čtvrtek 16. 10. v jaroměřském muzeu. Pan Ing Slavík, Mgr. Košťál a Mgr. Balcar hovořili o historii, archeologickém výzkumu a současnosti hradu Vízmburku. I když návštěvníků přednášky nebylo příliš, posluchači odcházeli spokojeni. Zde je několik fotografií.
Jaroslav Balcar, 19.10.2014

Den otevřených dveří

Ve středu 8. 10. se konal den otevřených dveří v naší škole. U příležitosti 55. výročí vzniku naší školky si děti připravily vystoupení v tělocvičně. Od 17:30 si mohli návštěvníci prohlédnout nové prostory na bývalé půdě školy. Zde byla vybudována školní družina a minimuzeum obce a hradu Vízmburku. Mrkněte na video z akce nebo na obrázky.
Jaroslav Balcar, 19.10.2014

Poslední letošní brigáda

V sobotu 4. října se sešla parta brigádníků v letošním roce naposledy. Pracovali jsme do 15:30 a pak jsme konečně našli čas, abychom poseděli, poklábosili a také něco pojedli a popili. Při společném posezení se nápady na příští rok vymýšlely daleko lépe. Akce se vydařila. Zde je několik fotografií.
Jaroslav Balcar, 19.10.2014

Provoz hradu je ukončen

Víkendový provoz stánku i samotného hradu je ukončen. Členové Sdružení pro Vízmburk děkují všem příznivcům za podporu. V srpnu jsme opravovali věž hradu. Zde najdete několik fotografií. V současné době připravujeme v půdních prostorách havlovické školy stálou expozici hradních nálezů. Srdečně zveme všechny příznivce na den otevřených dveří v naší škole, který se koná ve středu 8. října od 17,30 hodin. Toto minimuzeum je završením dvanáctileté restaurátorské práce našeho sdružení. Slavnostní zahájení provozu hradního muzea plánujeme na jaro 2015.
Jaroslav Balcar, 16.9.2014

Vízmburské slavnosti navštívilo 450 lidí

O víkendu 6. - 7. září se uskutečnily již 7. novodobé slavnosti na Vízmburku. Během dvou dnů navštívilo náš hrad 450 lidí. V sobotu shlédli středověkou kapelu Rebule, alchymistu Bavora Rodovského a šermíře ze skupiny Servus Bellum. V neděli pak po krásném průvodu se představili Manové Přemysla Otakara a tanečnice Yalla Raqs. Z prastarých ručnic stříleli šermíři ze skupiny Servus bellum. Krásné počasí nám přálo a návštěvníci mohli být spokojeni. Příchozí obdivovali letošní stavební opravy na věži. Na své si přišli též obdivovatelé střelby z kuší a luků. Úpičtí střelci tady měli opět svoji střelnici. Historickou muziku můžete shlédnout zde a průvod zde. Přikládáme taky několik fotek z akce. Vízmburské slavnosti přibližuje také reportáž Televize JS. Podrobnější video z obou dnů slavností zachytila naše hradní kamera.
Jaroslav Balcar, 10.9.2014

Vízmburské slavnosti již posedmé

O víkendu 6. a 7. září se konají již 7. novodobé Vízmburské slavnosti. Vše podstatné najdete na plakátu. Přijďte se podívat nejen na středověkou kulturní akci, ale též na výsledek letošních stavebních prací. Věříme, že návštěvníci budou spokojení s postupem rekonstrukce hradu. Těšíme se na vás!
Jaroslav Balcar, 21.8.2014

První historický tábor se povedl

Od 13. do 18. července 2014 se konal první historický tábor pro děti od 7 do 13 let. Děti spaly v ubytovně TJ Sokol Havlovice, jedly v místní škole a většinu času trávily na hradě Vízmburk. Vyráběly batikované šátky, odlévaly sádrové kachle, vyráběly drobnosti z přírodnin, opékaly vuřty atd. Seznamovaly se s historií a se starodávnými řemesly. V letošním roce bylo na táboře 19 dětí. Kapacitu máme 24. Většina dětí se už těší na příští tábor, který bude opět za rok. Přikládáme také fotogalerii rozdělenou na části 1, 2 a 3.
Jaroslav Balcar, 30.7.2014

Opravy hradu pokračují

V úterý 15. 7. se konal další kontrolní den na hradě Vízmburk. Představitelé Národního památkového ústavu byly spokojeni s postupem i kvalitou záchranných prací. V současné době je přezděna a zaspárována západní část hradu a jsou dokončeny práce na západní části věže. V minulém týdnu jsme zahájili rekonstrukci věže z nádvoří a nyní jsme ve výšce asi 1,8 m. Očišťujeme věž ze severní parkánové strany. Od 18. 8. budou stavební práce pokračovat. Jsme přesvědčeni, že vytyčené cíle pro letošní rok splníme. Dobrovolnické dny dopadly velmi úspěšně. Během čtyř dnů přišlo na hrad pomoci asi 30 dobrovolníků. Všem pomocníkům moc děkujeme! Zde najdete několik fotek.
Jaroslav Balcar, 25.7.2014

Dobrovolnické dny pro Vízmburk

Od čtvrtka 17. 7. do neděle 20. 7. a 21. - 24. 8. se konají Dobrovolnické dny pro hrad Vízmburk. Budeme pracovat od 8 do 17 hodin. Zveme veřejnost k účasti na opravě našeho hradu. Vítáni jsou lidé, kteří chtějí přispět svou prací třeba i jediný den. Práce bude dost, po večerech můžeme posedět. Stravování, nástroje a ubytování bude zajištěno. S sebou vezměte rukavice, chuť pracovat a dobrou náladu. Přihlásit se můžete na j.bekur@tiscali.cz nebo na 777/005790.
Jaroslav Balcar, 4.7.2014

Výstava v Polici nad Metují

Ve čtvrtek 12. června se konala vernisáž výstavy Hrad Vízmburk - tajemství a poklady v Polici nad Metují. Je to poslední putovní výstava o hradu. V říjnu již bude otevřena stálá expozice v prostorách havlovické školy. Zde je několik fotek Františka Tučka.
Jaroslav Balcar, 17.6.2014

Dětský den se vydařil

V sobotu 7. 6. se uskutečnil na hradě již šestý Dětský den. Pro děti zde byly připraveny pohádkové úkoly. Během odpoledne děti shlédly dvě loutková představení od Trubadůra z Kornelia. K dispozici byl i skákací hrad. Soutěžní kartičku si vyzvedlo 109 dětí, které za splněné úkoly dostaly balíčky se sladkostmi a drobnými hračkami. Každý si tak přišel na své. Během odpoledne prošlo hradní branou na nádvoří asi 80 návštěvníků, které zajímal nový zrekonstruovaný stav hradu. Na akci celkem dorazilo okolo 250 návštěvníků. Prohlédněte si fotografie. Nebo si pusťte reportáž Televize JS. Podrobnější pohled na akci zaznamenala také naše hradní kamera.
Jaroslav Balcar, 9.6.2014

Velký úspěch Sdružení pro Vízmburk

V minulém týdnu jste ukázali, že náš hrad i sdružení umíte podpořit. Během pěti dnů jsme dokázali poskočit z 50. místa na celkové úctyhodné 5. místo v celorepublikové soutěži veřejných sbírek Máme vybráno. Neuvěřitelná podpora nás velmi těší a zároveň zavazuje. Je vidět, že nastolený trend oprav hradu Vízmburk láká stále více našich příznivců. V úterý 27. května jsme se zúčastnili slavnostního předávání ocenění, které se konalo v dominikánském klášteře v Praze. Tam jsme obdrželi odměnu ve výši 5000 Kč. Zde jsou fotografie z ceremoniálu. Moc a moc děkujeme za podporu a již nyní připravujeme společné setkání příznivců hradu někdy v létě přímo na Vízmburku.
Jaroslav Balcar, 29.5.2014

Dětský den na hradě

V sobotu 7. června se uskuteční dětský den na Vízmburku. Trubadůr z Kornelia představí své loutkové pohádky. Děti budou plnit pohádkové úkoly. Za splněné úkoly dostanou odměnu. Mohou si zaskákat ve skákacím hradu. Vstupné na akci je dobrovolné. Vstupné do hradu je 30 Kč, děti do 6 let zdarma. Prohlédněte si plakát.
Jaroslav Balcar, 24.5.2014

Podpořte sbírku na zastřešení hradu!

Vážení přátelé, naše sbírka "Zastřešení hradu Vízmburk" byla vybrána do soutěže o 30000 Kč. Hlasujte, prosím, na této adrese pro sbírku číslo 033 - Vízmburk. Nejprve je třeba kliknout na tlačítko "CHCI HLASOVAT" a pak na zadaném e-mailu hlasování potvrdit. I Vy nám takto můžete pomoci zviditelnit sbírku. Dozvěděl jsem se to až dnes. Sbírka končí 20. května, tak pojďme do toho a oslovme i své známé. Díky za hlasy!
Jaroslav Balcar, 15.5.2014

Zahájení návštěvní sezóny předčilo všechna očekávání

V sobotu 10. května se konalo zahájení sezóny na Vízmburku pod názvem Devatero řemesel. Již podruhé mohli návštěvníci prožít starodávný trh. Akce byla věnována období kolem roku 1866. Vystoupila zde kapela Klapeto a Manové Přemysla Otakara tentokrát v oblečení z Prusko - rakouské války. Úpičtí střelci zde měli střelnici a manželé Nešněrovi a spol. předvedli modní přehlídku v dobových šatech. Zhruba 500 návštěvníků se přišlo podívat též na nové zastřešení hradu, které bylo zhotoveno na podzim loňského roku. Video z akce pořídili Televize JS a také Petr Doležal. Novinkou letošního roku je zpřístupnění nádvořípo celou turistickou sezónu. Takže přijďte pobejt!
Jaroslav Balcar, 13.5.2014

Sezonu na hradě zahájí "Devatero řemesel"

V sobotu 10. května 2014 zahajujeme návštěvní sezónu na hradě Vízmburk akcí Devatero řemesel. Přijďte se podívat na to, co jsme loni dokázali a také na historický jarmark, dobovou muziku skupiny Klapeto a kostýmy z období kolem roku 1866. Srdečně vás zvou členové Sdružení pro Vízmburk! Zde je plakátek.
Jaroslav Balcar, 16.4.2014

Na hradě zahájíme brigádnické jaro

A je to tady, po zimě vás všechny opět zveme na náš hrad. V sobotu 29.3. a v neděli 30.3. zahájíme brigádní jaro. Přijďte v pracovním oblečení. V případě nejistého počasí si zavolejte na 777005790. V 9 hodin je sraz na hradě. Práce je dost: zhotovení nového schodiště, oprava na střeše, úklid kolem hradu, úklid na nádvoří, čištění prken atd. Od teď už budeme brigádničit každou sobotu a když budeme moci, tak i v neděli.
Jaroslav Balcar, 24.3.2014

Valná hromada

V sobotu 22. února 2014 se konala valná hromada našeho sdružení. Odpoledne jsme se sešli v pevnosti Josefov a v ní jsme příjemně strávili 3 hodiny. Nejprve jsme hodnotili rok 2013 a poté jsme plánovali kulturní akce a pracovní aktivity v roce 2014. Během února se stala krádež mědi na nové střeše. Tudíž je ohrožena platba dotace, kterou máme obdržet v květnu - červnu 2014. Zloděj, který ukradl 15 metrů okapnice nás možná připraví o 1,1 mil. Kč. Celý projekt tak bude muset být přepracován. Nicméně nadšení členů sdružení přitahuje další kamarády. V současné době máme již 40 členů, kteří jsou ochotni pro hrad pracovat. Schůzi pozdravil i starosta obce Pavel Dvořáček a deklaroval podporu ze strany naší obce. V letošním roce budeme na jaře stavět líc věže. Návštěvníci hradu se mají opět na co těšit. Průběh schůze můžete shlédnout zde.
Jaroslav Balcar, 6.3.2014

Valná hromada Sdružení pro Vízmburk

V sobotu 22. února se uskuteční valná hromada Sdružení pro Vízmburk, o.s. od 17 hodin v ZŠ Havlovice. Zájemci o členství se mohou přihlásit na j.bekur@tiscali.cz nebo na tel. 777/005790. Na programu je zpráva o činnosti v roce 2013, zpráva o hospodaření v roce 2013, plán činnosti v roce 2014 a diskuze. Po skončení bude neformální posezení. Zde je pozvánka.
Jaroslav Balcar, 7.2.2014

Všem příznivcům a dárcům moc děkujeme a přejeme
do nového roku! Zde je PF 2014

V letošním roce se nám podařila neskutečná věc. Ve sbírce jsme vybrali 125000 Kč a uskutečnili tak 1. krok ke zpřístupnění hradu. Vám všem, kteří jste nám pomohli, velmi děkujeme. je seznam největších dárců, který budeme postupně aktualizovat. Na příští rok, kdy budeme stavět věž, máme již finanční příslib ve výši 170 000 Kč. Pomohou nám některá města a obce i některé firmy. Odhadovaná potřeba je 250000 Kč. Důležité upozornění - sbírka i nadále pokračuje! je žádost o pomoc v roce 2014.
Jaroslav Balcar


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři