Dnes je 03. 03. 2021 - svátek má Kamil, zítra slaví Stela.

Aktuality 2015


2. Vízmburský kalendář je na prodej

Tento ručně dělaný kalendář zhotovili Členové sdružení pro Vízmburk z fotografií, které zachytily fotoaparáty při stavební obnově hradu a při kulturních akcích přímo na hradě v roce 2015. Pro příznivce hradu je to další fotokronika. Cena kalendáře je 130 Kč. Objednat můžete na e-mailu: j.bekur@tiscali.cz nebo tel. 777 005 790. ZDE jsou obrázky jednotlivých měsíců.
Petr Doležal, 9.12.2015

Novoroční vejšlap na hrad

Srdečně zveme všechny příznivce hradu Vízmburk, známé i neznámé na vejšlap na hrad, který se koná v neděli 3. ledna. Sejdeme se ve 13 hodin u Horáků v Havlovicích (na křižovatce, od které vede panelová cesta) a odtud vyrazíme procházkovou chůzí na hrad. Kdo přijde od Devíti křížů, tak se spojíme na hradě ve 13.30 hodin. Tam popovídáme, vypijeme a opečeme to, co si kdo přinese. Pozvánka na novoroční vejšlap je zde.
Petr Doležal, 9.12.2015

Pracovní setkání

V pátek 20. 11. jsme se sešli, abychom nejen hodnotili právě končící rok 2015, ale hlavně abychom již nyní začali připravovat aktivity na hradě v roce dalším. Plodná diskuze bude pokračovat v lednu. Ve čtvrtek 16. 11. se konal poslední kontrolní den za účasti zástupců NPÚ v Josefově, kteří byli s průběhem a kvalitou letošních prací maximálně spokojeni. Pokračují projektové práce na zpřístupnění věže. Zde jsou obrázky.
Jaroslav Balcar, 21.11.2015

Letošní opravy jsou dokončeny

V sobotu 24. října jsme ukončili stavební práce na hradě. Během letošní pracovní sezóny pokračovaly práce na vyčištění severního parkánu před věží, oprava věže směrem z nádvoří a oprava jižní hradby. Zde najdete fotky stavu před započetím prací a po dokončení.
Jaroslav Balcar, 24.10.2015

Exkurze do historie

V sobotu 10. října se členové sdružení vydali na exkurzi do historie. Nejdříve jsme navštívili skanzen v Krňovicích a potom středověkou vesnici v Uhřínově. Obě zajímavosti v nás zanechaly zajímavé a inspirativní dojmy. Vřele doporučujeme. Zde je pár obrázků od Františka Knapa.
Jaroslav Balcar, 24.10.2015

Nezištná pomoc firmy GMC Software

V pátek 25. září se na hradě konala brigáda pracovníků firmy GMC Software z Hradce Králové. Po celý den svištěli vzduchem krumpáče a lopaty. Od 9 do 18 hodin vykopávali výkop pro nový elektrický kabel, který vede do nádvoří. Ve skále nám pomáhala též sbíječka, bez níž by se akce nepovedla. Na konci dne byl kabel položen a zasypán. Kabel v délce 75 metrů byl položen. Moc děkujeme a věříme, že tato první vlaštovka inspiruje i další firmy k pomoci na naší památce. Zde jsou fotografie.
Jaroslav Balcar, 23.10.2015

Tento víkend máme otevřeno

Na hradě bude tento víkend poslední, kdy máme areál zpřístupněn veřejnosti. Poté budou ještě pokračovat rekonstrukční práce. Pro ohlášené skupiny závěr sezóny neplatí. Stále si můžete objednat prohlídku hradu na telefonním čísle 777 005 790.
Jaroslav Balcar, 22.9.2015

Vízmburské slavnosti

V neděli 6. září se konaly již 8. Vízmburské slavnosti. Za Tasem z Vízmburka přijela v průvodu tentokrát jeho choť se svou družinou. Během odpoledne zde vystoupili členové SHŠ Servus Bellum, Metropolis a polské družiny Prapor vévodství Zembice. Odpoledne program zpestřila středověká kapela Miritis. I přes nepřízeň počasí dorazilo 100 návštěvníků, kteří byli zvědaví na pokračující stavební práce na hradě. Zde je hradní video Petra Doležala, prohlédněte si také reportáž Televize JS.
Jaroslav Balcar, 17.9.2015

Rockový večer na hradě Vízmburk

Na několika desítkách hradů a zámků v zemi probíhaly v sobotu 29. srpna Hradozámecké noci. Přidal se i hrad Vízmburk, a to s netradiční akcí pod názvem ROCKOVÝ VEČER. Na hradním podiu zahrály kapely MEGADĚS, HellFire a ŽOLD Classic rock z Podkrkonoší známé i vlastní rockové pecky. Na tuto show se přišlo podívat padesát návštěvníků. Hrad byl osvícen barevně blikajícími reflektory z podia a hlavně měsícem, který byl v úplňku. Dvacet dva členů sdružení se nedalo přehlédnout při jeho svitu, jejich černá trička s bílým logem na zádech krásně vynikala ve tmě. Sdružení pro Vízmburk děkuje všem, kdo pomáhal s touto akcí a hlavně děkuje Stevemu za perfektní ozvučení kapel. Zde je pár foto pořízených hradním objektivem a video hradní kamery.
Petr Doležal, 1.9.2015

8. Vízmburské slavnosti

V neděli 6. září se konají již 8. novodobé Vízmburské slavnosti. Začínají tradičně dobovým průvodem od Devíti křížů. Během odpoledne zazní středověká hudba, výstřely z palných zbraní, břinkot mečů i zpěv dravých ptáků. Přijďte se podívat na výsledky naší práce na nádvoří hradu. Zde je plakát.
Jaroslav Balcar, 28.8.2015

Opravy hradu Vízmburk pokračují

Od dubna letošního roku pokračují práce na záchraně největší havlovické památky. Během prázdnin pracuje denně na hradě Vízmburk pět až sedm pracovníků. V neděli 6. září se přijďte podívat na výsledky naší práce, tento den se budou konat již 8. Vízmburské slavnosti. Malá ukázka je zde. A není to všechno, budete zírat i na jižní hradbu.
Jaroslav Balcar, 13.8.2015

Rockový večer na hradě Vízmburk

Sdružení pro Vízmburk, z. s. Vás zve dne 29. srpna 2015 na ROCKOVÝ VEČER na hradě Vízmburk. Přijďte si poslechnout pravý podkrkonošský rock. Začínáme v 17 hodin. Zde je plakátek. Zahrají kapely MEGADĚS, HellFire a ŽOLD Classic rock. Kapely hrají za každého počasí, jen v případě brutálního trakařopadání bude akce zrušena! Vjezd autem do lesa a parkování na hradě zakázáno!
Petr Doležal, 10.8.2015

Noc na Karlštejně zakončily ovace ve stoje

V neděli 5 7. se na Vízmburku konalo historicky první divadelní představení. Červenokostelečtí ochotníci zde zahráli divadelní hru Noc na Karlštejně. Na hrad se trousili již od 17. hodiny davy lidí. Bohužel, omezená kapacita nedovolila vstoupit minimálně 50 návštěvníkům. V 19:45 bylo již plno k prasknutí. Všichni příchozí byli nadšení. Závěrečné standing ovation mluví za vše. Věříme, že se tato hra na Vízmburku nehrála naposled. Zde jsou fotografie. Tuto skvělou akci zaznamenala naše hradní kamera.
Jaroslav Balcar, 8.7.2015

Noc na Karlštejně

V neděli 5. 7. se od 20,30 hodin uskuteční na hradě divadelní představení souboru NA TAHU z Červeného Kostelce Noc na Karlštejně. Jelikož je kapacita hlediště jen 200 osob, přijďte včas, třeba již okolo 18. hodiny. Můžete se zatím občerstvit a prohlédnout nádvoří hradu. Vstupné je 100 Kč. Zde je plakátek. Kdo dřív přijde, ten dřív mele. V případě nepřízně počasí se představení ruší. V takovém případě volejte 777005790, kde vám poskytneme bližší informace.
Jaroslav Balcar, 21.6.2015

Dětský den na hradě

Super počasí a teplo na nedělní odpoledne neodradilo 103 dětí, které dorazily na hrad v doprovodu rodičů a prarodičů. Splnily osm úkolů a dostaly za to odměnu. Deset autorů nejlepších namalovaných obrázků v soutěži "Namaluj náš hrad" bylo také odměněno. Dvě loutková představení exloutkoherce z divadla DRAK Jana Bílka z Hradce Králové zaujalo i dospělé diváky. Dětský den na hradě Vízmburk se opravdu povedl. Prohlédněte si fotografie. Mrkněte i na reportáž Televize JS nebo na reportáž Petra Doležala.
Jaroslav Balcar, 9.6.2015

Dětský den

Zveme vás na tradiční dětský den na hradě, který se koná v neděli 7. 6. Součástí akce bude malířská soutěž - Namaluj náš hrad. Obrázek přineste s sebou nebo jej můžete namalovat přímo na hradě. Barvičky máme. Od 13 hodin budou pro děti připraveny úkoly. Nebudou chybět dvě loutková představení od 14,30 a od 16 hodin. Více na plakátě. Přijďte pobejt.
Jaroslav Balcar, 25.5.2015

Devatero řemesel na hradě Vízmburk

Sobotní odpoledne 2. května byla na Vízmburku zahájena hradní sezona. Pro návštěvníky tu byl připraven již třetí starodávný jarmark pod názvem „Devatero řemesel“. Na malé občerstvení se na hradě také zastavili účastníci dálkového pochodu Václavice – Havlovice. O jarmareční náladu se staral flašinetář – veterán Martin Štěpánek se svým pojízdným flašinetem. Na podiu se zabydlel alchymista Vojtěch Jakub Veit. Do období Třicetileté války vtáhla přihlížející diváky skupina historického šermu Metropolis. Po celý den byly prohlídky hradu s průvodci. Tradičně se střílelo z luků a kuší na hradní střelnici. Celou akci zaznamenala naše hradní kamera.
Jakub Doležal, 13.5.2015

Oficiální otevření muzea

V sobotu 25. dubna bylo v havlovické škole oficiálně otevřeno minimuzeum věnované hradu Vízmburk a obci Havlovice. Návštěvníci mohli shlédnout archeologické exponáty a přečíst si informační cedule o dávné i nedávné historii naší obce. Více uvidíte v reportáži Televize JS. Vznik muzea podpořila Nadace ČEZ finanční částkou 200 tisíc Kč. Děkujeme!
Jaroslav Balcar, 9.5.2015

Máme vybráno

I letos naše vyhlášená veřejná sbírka může být jednou z deseti, které si rozdělí celkem 100 tisíc korun v rámci soutěže MÁME VYBRÁNO v kategorii Cena veřejnosti. Zapojte se a hlasujte on-line na stránkách www.mamevybrano.cz. Hlasovat je možné do 20. května 2015 a každý může hlasovat pouze jednou. Vloni jsme za Vaše hlasy a celkové 5. místo dostali 5000 Kč, letos to může být i 30000 Kč. Číslo sbírky je 039. Děkujeme!
Jaroslav Balcar, 16.4.2015

Zahájení sezony se blíží

Tradiční zahájení se ponese opět v duchu starodávných řemesel. Můžete si i některá vyzkoušet. K poslechu bude hrát flašinetář a máme i některá překvapení. Vše najdete na přiloženém plakátku. V ten den je i pochod Václavice Havlovice, tentokrát z Havlovic a Slatiny. Dětská trasa bude stanovená z Červeného Kostelce. Spojte výlet okolo Havlovic s návštěvou našeho hradu.
Jaroslav Balcar, 2.4.2015

Přednáška Příběh ztraceného hradu

V městské knihovně v Červeném Kostelci se 9. dubna uskuteční od 16 hodin přednáška J. Košťála a J. Balcara o minulosti, současnosti a budoucnosti hradu Vízmburk. Přednáška bude spojená s promítáním fotografií o historii a znovuobjevování hradu. Zde je plakátek. Přijďte se podívat!
Jaroslav Balcar, 24.3.2015

Příběh ztraceného hradu už v dubnu!

V sobotu 25. dubna slavnostně otevíráme muzejní expozici archeologických nálezů z hradu "Příběh ztraceného hradu" v havlovické škole. Při této příležitosti se uskuteční přednáška v kulturním domě. Více najdete na plakátku. Věříme, že se při této příležitosti sejdou i bývalí kopáči z let 1972 - 1985, kteří si říkají Vízmburáci a společně s námi zavzpomínají na léta minulá. Vznik muzea podpořila Nadace ČEZ finanční částkou 200 tisíc Kč. Přijďte podpořit další záslužnou činnost našeho sdružení.
Jaroslav Balcar, 9.3.2015

Rovnováha přitvrzuje

Na generální ředitelství Národního památkového ústavu v Praze přišla v posledních dnech žádost nejmenovaného člena Rovnováhy Havlovice o poskytnutí všech informací ohledně hradu Vízmburk a Sdružení pro Vízmburk od roku 2010. Členové Rovnováhy tak ze zoufalství hledají senzaci i na hradě Vízmburku. Škoda jen, že se nezeptali mě, rád bych jim veškeré informace poskytl. Na svých stránkách píšou, že se řídí zdravým rozumem. Bohužel o tom začínám pochybovat. Svým jednáním určitě obci čest nedělají. Naše snažení tím ale nezastaví a nás neotráví.
Jaroslav Balcar, 3.3.2015

Rovnováha Havlovice - skutečný nepřítel našeho sdružení

Je mi velmi líto, že zde musím informovat všechny příznivce našeho hradu o tom, že sdružení nezávislých kandidátů Rovnováha nesouhlasí s jakoukoli podporou hradu ze strany obce. To, co již víme z kuloárních zdrojů, je nyní černé na bílém. Ve svém plánu práce vyjadřují svůj nesouhlas s podporou stavebních prací na hradě a dokonce i s podporou kulturních akcí na hradě. Je naprosto neuvěřitelné, že mezi námi v Havlovicích žijí lidé, kteří pošlapávají své vlastní kořeny. Naši činnost každoročně podporují okolní města: Úpice, Rtyně, Červený Kostelec, dále Královéhradecký kraj, Mnisterstvo kultury ČR atd. Od roku 2012 nás podpořily stovky dárců ve veřejné sbírce. Naštěstí volby do obecního zastupitelstva vyhráli inteligentní lidé, kteří spolkům, škole a hradu přejí. Věřím, že většina obyvatel Havlovic je "normální" a raduje se společně s námi z našich nemalých úspěchů.
Jaroslav Balcar, 1.3.2015

Příprava Česko polského projektu je v plném proudu

Již od loňského jara připravuje Sdružení pro Vízmburk společně s představiteli měst Zabkowice Slaskie (Polsko) a Červeného Kostelce společný projekt na rekonstrukci hradu v Zabkowicích a v Havlovicích. Součástí projektu je i parkoviště U Devíti křížů, naučná stezka, společná publikace a společná setkávání nadšenců historie. V pátek 27. 2. se opět setkali zainteresované osoby, tentokráte v Zabkowicích. Fotoreportáž přibližující toto setkání je zde. Společný projekt budeme podávat v rámci evropského programu Česko - polské spolupráce prostřednictvím Euroregionu Glacensis na jaře roku 2016.
Jaroslav Balcar, 1.3.2015

Vízmburský poklad je po 40 letech opět v Havlovicích

Dnes jsme přestěhovali největší část depozitáře keramických nálezů z Červeného Kostelce do Havlovic. Zhruba 80 banánových beden již máme uloženo v havlovické škole. Zbylých 60 beden je zatím ještě v muzeu v Hradci Králové. Již nyní můžeme všechny příznivce hradu pozvat na sobotu 25. dubna, kdy se uskuteční oficiální otevření našeho muzea. Zde je několik fotek ze stěhování.
Jaroslav Balcar, 20.2.2015

Valná hromada měla hojnou účast

V sobotu 14. 2. jsme se sešli u zemědělského muzea v Radči a prohlédli jsme si připravované expozice. Zjistili jsme, že i jinde jsou vášniví nadšenci, kteří mají spoustu práce se zvelebováním historických předmětů. Samotná valná hromada byla zahájena v 17 hodin v našem sídle, tedy ve škole v Havlovicích. Na programu bylo schválení zprávy o činnosti, zprávy o hospodaření, nových stanov, nového názvu a plánu práce. Byl volen výkonný výbor a revizní komise. Byli přijati noví členové atd. Fotografie najdete zde. Videoreportáž je zde.
Jaroslav Balcar, 18.2.2015

Valná hromada Sdružení pro Vízmburk

V sobotu 14. února se uskuteční valná hromada Sdružení pro Vízmburk, o.s. Nejprve se v 15 hodin sejdeme u Zemědělského muzea v Radči u Úpice, abychom si jej prohlédli. Potom se přemístíme do havlovické školy. Samotná valná hromada začne v 17 hodin v ZŠ Havlovice. Zájemci o členství se mohou přihlásit na j.bekur@tiscali.cz nebo na tel. 777/005790. Na programu je zpráva o činnosti v roce 2014, zpráva o hospodaření v roce 2014, plán činnosti v roce 2015, diskuze atd. Po skončení bude neformální posezení. Zde je pozvánka.
Jaroslav Balcar, 21.1.2015

Novoroční Vízmburský Vejšlap se povedl

Dne 3. ledna pořádalo naše Sdružení pro přátele a příznivce hradu Novoroční Vízmburský Vejšlap. Sešlo se nás přes třicet lidiček plus dva hafani. Atmosféra super. Mrazivé a občas větrné počasí přebyla medovina, hruškovice a grog. Připili jsme si na hradním nádvoří šampaňským. Nad rozdělaným ohýnkem jsme opekli uzeninu a popovídali. Zde je pár fotek, prohlédněte si také video.
Petr Doležal, 4.1.2015


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři