Dnes je 03. 03. 2021 - svátek má Kamil, zítra slaví Stela.

Aktuality 2016


Novoroční vejšlap na hrad

Srdečně zveme všechny příznivce a přátelé hradu Vízmburk na Novoroční Vízmburskej vejšlap, který se koná v sobotu 7. ledna 2017. Sraz ve 13 hodin u Horáků v Havlovicích (na křižovatce, od které vede panelová cesta). Odtud vyrazíme procházkovou chůzí na hrad. Kdo přijde od Devíti křížů, tak se spojíme na hradě ve 13.30 hodin. Tam popovídáme, vypijeme a opečeme to, co si kdo přinese. Pozvánka na vejšlap je zde.
Petr Doležal, 14.12.2016

Vízmburský kalendář opět na prodej

V pořadí již třetí ručně dělaný kalendář zhotovili členové Sdružení pro Vízmburk z fotografií, které zachytil hradní fotoaparát při stavební obnově hradu a kulturních akcích v roce 2016. Pro příznivce hradu je to další fotokronika. Cena kalendáře je A4 130 Kč a A3 200 Kč. Objednat můžete na e-mailu: j.bekur@tiscali.cz nebo tel. 777 005 790. ZDE jsou jednotlivé měsíce.
Jaroslav Balcar, 28.11.2016

Poslední letošní brigáda

V sobotu a v neděli se letos naposledy na hradě pracovalo. V sobotu jsme pokáceli dva suché stromy a odnesli je do hradu. V létě budeme mít topení na gril. V neděli jsme se pustili do palisád pod schody. Také jsme odvezli podlážky do lomu a v okolí schodů jsme uklidili. Hrad je tak připraven na období zimního spánku. Zde je několik fotek.
Jaroslav Balcar, 27.11.2016

Setkání spolků na Malši

O víkendu 11. a 12. listopadu se konalo na hradě Pořešín historické 1. setkání spolků, které se starají o hrady a zříceniny v ČR. Z celkových 37 se zúčastnili představitelé 20 spolků. Mezi nimi jsme se neztratili ani my ze Sdružení pro Vízmburk. Úžasná atmosféra a inspirativní jednání provázelo oba dva dny. Za naše sdružení se zúčastnili R. Kuzník, M. Baudyš a J. Balcar. Již na jednání jsme se dohodli, že příští setkání se uskuteční u nás v Havlovicích. Obrázky ze setkání na hradě Pořešín jsou zde.
Jaroslav Balcar, 19.11.2016

Cesta za pokladem

V sobotu 22. října se členové našeho sdružení vydali na poznávací výlet. Nejprve jsme navštívili zámek v Novém Městě nad Metují. Potom jsme vyrazili do Ratibořic za vízmburským pokladem. Opravdový poklad, to jsou architektonické články z hradu Vízmburku. Po dlouhých letech na Hejnově statku byly letos v létě umístěny v hospodářských budovách zámku v Ratibořicích. Provedl nás pan kastelán Češka a seznámil nás s plány obnovy statku. Poté jsme se přemístili do Havlovic na pracovní setkání. Poznávací výlet přibližují přiložené obrázky.
Jaroslav Balcar, 19.11.2016

Ve svátek jsme na hradě letos naposledy

Ve středu 28. září máte poslední možnost přijít na hrad a prohlédnout si letošní stavební přírůstky. Na hradě budu já s dcerou Ájou, tak dorazte na svých cyklotoulkách i k nám na pivo a klobásku. Od října do dubna bude mít hrad zimní spánek. Prohlédněte si aktuální obrázky.
Jaroslav Balcar, 25.9.2016

První svatba na Vízmburku - inspirace pro další páry

V sobotu dne 20. srpna 2016 přibyla do naší hradní kroniky další událost, a to první svatba. Naše Sdružení pro Vízmburk přeje novomanželům do společného života hodně energie, které načerpali zde na Vízmburku svým sňatkem na hradním nádvoří, ale i v podhradí při středověké hostině. Veselku na hradě přibližují naše obrázky.
Petr Doležal, 11.9.2016

Vzpomínka na PhDr. Antonína Hejnu - 30. výročí úmrtí

V sobotu 3. září v 10 hodin proběhla v havlovické škole vzpomínka na PhDr. Antonína Hejnu, CSc. (*20.11.1920 Úpice, †26.7.1986 Praha). Zavzpomínat si přišli rodinní příslušníci, kopáči z hradu a kamarádi. Účastníci této akce navštívili v půdních prostorách Vízmburské muzeum, které mnohé uchvátilo a některým originály nálezů připomněly těžké a veselé chvilky při výkopových pracech na hradě Vízmburku pod vedením pana Hejny. Ve třídě byly promítnuty archivní filmy a poté se vyprávěly veselé historky o Antonínu Hejnovi. Zde je foto a video.
Petr Doležal, 8.9.2016

Vízmburské slavnosti si nenechalo ujít 400 lidí

V sobotu 3. září proběhly již 9. novodobé Vízmburské slavnosti, které začaly v 11 hodin. Byl zde připraven bohatý celodenní program, který si nenechalo ujít 400 návštěvníků. Zazněla tu středověká hudba skupiny Rebule. Z nádvoří se ozýval nářek a sténání, ale i škodolibý smích přihlížejících, které kat Pavouk nevybral, jako dobrovolníky pro své středověké mučící nástroje. Na hrad dorazil sám Karel IV. s manželkou a doprovodem. Byla pro ně připravena středověká hostina a rytířský turnaj. Slyšet tu byly známé písničky z Noci na Karlštejně, ale také výstřely z palných zbraní, které mistrně předváděli Verdečtí střelci. Akční a kaskadérské premiérové vystoupení Nesmrtelní válečníci tu předvedli šermíři ze Servus Bellum. Krásné počasí slavnostem opravdu přálo, jak vidíte v reportáži TV JS Úpice nebo v naší fotoreportáži. Pusťe si také video zachycené naší hradní kamerou.
Petr Doležal, 8.9.2016

9. Vízmburské slavnosti aneb přivítáme Karla IV.

V sobotu 3. září se konají již 9. novodobé Vízmburské slavnosti, které začnou v 11 hodin na hradě. Zazní tu středověká hudba, uvidíte kata a šermířská vystoupení, uslyšíte výstřely z palných zbraní, ale také známé písničky z Noci na Karštejně. Na Vízmburku přivítáme Karla IV. a jeho manželku. V rámci letošních oslav 700 let od narození Karla IV. se průvod od Devíti křížů nekoná. Již od 10 hodin si v havlovickém muzeu připomeneme 30. výročí od úmrtí Dr. A. Hejny. Podrobný program najdete zde na plakátě.
Petr Doležal, 17.8.2016

Noc na Karlštejně měla na hradě opět velký úspěch

Divadelní soubor NA TAHU z Červeného kostelce podruhé dobyl hrad Vízmburk. Počasí vydrželo a asi se tam nahoře líbilo představení, protože po třiadvacáté hodině začala bouřka, blesky a déšť. Divadelní hru si nenechalo ujít 250 lidiček. Zde je pár fotografií z celé akce a hradní video.
Petr Doležal, 5.7.2016

Noc na Karlštejně opět na Vízmburku

V úterý 5. 7. se na hradě Vízmburk hraje Noc na Karlštejně. Naše sdružení pro velký zájem zařadilo tuto hru do Vízmburského kulturního léta. V případě nepříznivého počasí se divadelní představení ruší! Předprodej vstupenek bude pouze na místě. Doporučujeme přijít včas! Začátek představení je ve 20:30 hod. Případné informace o počasí v den akce na mobilu 777 005 790. Podívejte se na hradní video, jak se hrálo hercům z DS NA TAHU z Červeného Kostelce. Plakát je zde.
Petr Doležal, 19.6.2016

Dětský den na hradě nepokazilo ani deštivé počasí

Nedělní odpoledne na Vízmburku patřilo dětem. Počasí se rozhodlo, že nás bude zlobit. Plnění úkolů probíhalo na nádvoří, a když zapršelo, tak se vše přemístilo do západního křídla do hodovní místnosti, která je nově zastřešena od roku 2013. Nakonec se tu hrála i loutková představení, která měla veliký ohlas u dětí a rodičů. Poděkování patří loutkoherečkám Evě a Katce z divadla "Kozlík", že je neodradil silný déšť ani bouřka, která je doprovázela při jejich vystoupení... Reportáž Televize JS je zde. A takto zachytila Dětský den na Vízmburku hradní kamera. Prohlédněte si také obrázky.
Petr Doležal, 8.6.2016

Hrad bude patřit dětem

V neděli 5. června od 13 hodin děti najdou na našem hradě úkoly, soutěže a tradičně také dvě loutkové pohádky. Nebude chybět ani skákací hrad. Součástí dětského dne bude malování Karla IV. v jakékoli podobě. Děti mohou obrázek přinést již hotový. Techniky jsou povoleny jakékoli, velikost max. A4. Z nejlepších prací bude vytvořena stálá expozice v západním křídle hradu. Více najdete na plakátku zde.
Jaroslav Balcar, 26.5.2016

Devatero řemesel

V pořadí čtvrtý středověký řemeslný a prodejní jarmark navštívilo v sobotu 7. května 350 lidiček. V podhradí ukazovali svoji zručnost a um řemeslníci. Jarmareční atmosféru vytočil klikou ze svého pojízdného flašinetu veterán Martin Štěpánek. Na podiu hrou na etnické nástroje a zpěvem zaujal příchozí návštěvníky Jiří Wehle alias Potulný bard. Pro děti byla připravena dětská kovárnička, dále si mohly vytočit na kruhu u hrnčíře nějaký ten hlíněný hrnek, dopravit kuličku v hradním labyrintu, vyzkoušet si hradní jeřáb, či střelbu z Trebuchetu. Letošní novinkou bylo otevření nové šatlavy, o kterou byl veliký zájem. Šermíři z SHŠ METROPOLIS zde předváděli právo útrpné. Zde je pár fotek a reportáž TV JS. Naše hradní kamera byla také u toho...
Petr Doležal, 10.5.2016

Nové zastřešení a stavební opravy

Již jsme zde ukazovali, jak mohl hrad Vízmburk vypadat v 15. století, než byl zničen. Nyní se můžeme podívat o pár let do budoucnosti, jak bude hrad vypadat po svém zastřešení. Bude zpřístupněna věž i sklepy. V některých sálech budou výstavní expozice. Držte nám pěsti.
Jaroslav Balcar, 28.4.2016

O víkendu začínáme

V sobotu 23. dubna 2016 zahajujeme návštěvnický provoz na hradě. Ve stánku bude prodáváno tradiční občerstvení a na nádvoří mohou návštěvníci zavítat za pouhých 30 korun. Zakoupit si můžete upomínkové předměty, repliky archeologických nálezů i dvě publikace o hradu. Přijďte pobejt!
Jaroslav Balcar, 18.4.2016

Devatero řemesel

V sobotu 7. května 2016 zahajujeme tradičně středověkým řemeslným a prodejním jarmarkem. Kromě řemeslníků bude na hradě k vidění a slyšení Jiří Wehle - Potulný bard, hrající na etnické a středověké hudební nástroje a Flašinetář veterán Martin Štěpánek, jehož hra na flašinet vykouzlí neopakovatelnou atmosféru radosti a pohody dob dávno minulých. I na takovémto jarmarku se objeví lapkové, se kterými si poradí SHŠ METROPOLIS. Pokud zdáli uslyšíte naříkání, křik a podobné zvuky, tak slyšíte správně. Otevíráme totiž novou šatlavu. Zde je plakátek.
Jaroslav Balcar, 22.3.2016

První jarní brigáda na Vízmburku

Na Velký pátek před Velikonocemi se na hradě sešlo sedm členů sdružení. Sice všude kolem pršelo a padali krupky sněhu, na hradě bylo počasí super, teplota se pohybovala kolem + 5 stupňů Celsia. Práce nás zahřála od 8.30 do 13.00 hodin. Sklepení pro šatlavu je připraveno a kůlna na nářadí také. Přidáváme pár "leteckých záběrů", kam se návštěvník nedostane.
Petr Doležal, 28.3.2016

Vízmburk v Novém Městě nad Metují

V úterý 22. března 2016 se od 18 hodin uskutečnila přednáška Jaroslava Balcara v Městské knihovně v Novém Městě nad Metují. Příchozí si mohli prohlédnout nejen prezentaci o historii a archeologickém výzkumu, ale též současnost a budoucnost hradu Vízmburk. Zde jsou obrázky.
Jaroslav Balcar, 22.3.2016

Hledají se pracovní síly na hrad

Sdružení pro Vízmburk přijme dva stavební dělníky na opravu hradu Vízmburk a dva průvodce či průvodkyně obojí na pracovní úvazek od 1. dubna do 30. září 2016. Podmínkou je vedení na úřadu práce a věk do 30 let nebo nad 50 let. Bližší informace podá Jaroslav Balcar, místopředseda Sdružení pro Vízmburk.
Sdružení pro Vízmburk, 3.3.2016

Pyramidy v Bosně

Ve čtvrtek 18. února se konala přednáška pana Jiřího Voňky o nově objevených pyramidách v Bosně. Vznik těchto pyramid se datuje 30 tisíc let před naším letopočtem. Pan Voňka zde byl členem archeologické expedice před 5 lety. Bližší informace najdete ve videoreportáži Televize JS. Prohlédněte si také fotoreportáž.
Jaroslav Balcar, 3.3.2016

Návštěva Dělostřelecké tvze STACHELBERK a Valná hromada v havlovické ZŠ

V sobotu 27. 2. jsme se sešli ve 14 hodin u Dělostřelecké tvrze STACHELBERK nedaleko Žacléře, kde se nás ujal předseda sdružení Pavel Holzknecht, kterému touto cestou děkujeme za umožnění prohlídky mimo sezonu a za vyčerpávající výklad o historii tvrze a činnosti sdružení. Venku bylo docela studené a větrné počasí, ale dole v podzemí pevnosti bylo krásných 12 stupňů. Po zdolání 186 schodů /dolů to šlo/ ven na povrch, kdo mohl, tak si ještě dal pár schůdků na nově postavenou rozhlednu Eliška a kochal se pohledem po krásné krajině. Nasedli jsme do aut a rozjeli se do havlovické ZŠ, kde se konala od 17 hodin Valná hromada našeho sdružení. Na programu bylo schválení zprávy o činnosti, zprávy o hospodaření, organizace aktivit, plán práce, byli přijati noví členové atd. Fotografie najdete zde. Prohlédněte si také video.
Petr Doležal, 28.2.2016

Nezvaný návštěvník

Během minulého týdne navštívil nádvoří našeho hradu neznámý vandal, který si zřejmě potřeboval dokázat svou sílu či odpor k našemu sdružení. I když je hrad uzamčen a vstup je zakázán, tak pronikl na nádvoří zřejmě po lešení. Vykopl dveře do sklepa, ze skříněk vysypal drobné nářadí, oddělal mříž od studny a vhodil tam pomůcky pro děti na dětský den, oddělal kanál a vhodil tam kámen a dokonce oddělal bednění do východního sklepení. I tací jsou mezi námi. Věřím, že škůdce brzy vypátráme. Obrázky jsou zde.
Jaroslav Balcar, 8.2.2016

Pozvánka na přednášku o pyramidách v Bosně

Ve čtvrtek 18. února 2016 se u nás v havlovické škole koná přednáška amatérského archeologa Jiřího Voňky o pyramidách v Bosně. Pan Voňka se osobně účastnil archeologického výzkumu těchto pyramid. Nic takového by příroda sama nemohla vytvořit. Podrobnosti jsou v příloze. Prohlédněte si také plakát.
Jaroslav Balcar, 8.2.2016

Valná hromada 27. 2. 2016

V sobotu 27. února od 17 hodin se koná Valná hromada našeho sdružení. Projednáme zde hlavně plány do dalších let. Už ve 14 hodin se sejdeme u pevnosti Stachelberg poblíž Žacléře, kde si prohlédneme bunkr a seznámíme se s činností tamního sdružení. Poté se přesuneme do havlovické školy. Při schůzi bude podáváno tradiční občerstvení. Pozvánka je zde.
Jaroslav Balcar, 3.2.2016

Vejšlap na hrad provoněla uzenina i medovina

Mrazivé nedělní odpoledne s lehkým sněhovým popraškem dne 3. ledna 2016 patřilo tradičnímu Novoročnímu Vízmburskýmu Vejšlapu, které pořádalo naše Sdružení pro přátele a příznivce hradu. Slavnostní přípitek šampaňským proběhl na hradním nádvoří. V podhradí to vonělo uzeninou na hradním ohništi, ale také teplou medovinou...Sešlo se nás na 50 lidiček... Zde je pár „zmrzlých“ fotek z této akce.
Petr Doležal, 4.1.2016


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři