Dnes je 16. 04. 2021 - svátek má Irena, zítra slaví Rudolf.

Aktuality 2017Novoroční vejšlap na hrad

Srdečně zveme všechny příznivce a přátelé hradu Vízmburk na Novoroční Vízmburskej vejšlap, který se koná v sobotu 6. ledna 2018. Sraz ve 13 hodin u Horáků v Havlovicích (na křižovatce, od které vede panelová cesta). Odtud vyrazíme procházkovou chůzí na hrad. Kdo přijde od Devíti křížů, tak se spojíme na hradě ve 13.30 hodin. Tam popovídáme, vypijeme a opečeme to, co si kdo přinese. Pozvánka na vejšlap je zde.
Petr Doležal, 28.12.2017

Vízmburský kalendář opět na prodej

Čtvrtý ručně dělaný kalendář zhotovili členové Sdružení pro Vízmburk z fotografií z brigád, kulturních akcí a při prezentacích hradu Vízmburk v roce 2017. Pro příznivce hradu je to další fotokronika z dění na hradě. Cena kalendáře za formát A4 je 130 Kč a za A3 200 Kč. Objednat můžete na e-mailu: j.bekur@tiscali.cz nebo tel. 777 005 790. Zde jsou jednotlivé měsíce.
Petr Doležal, 19.12.2017

Přednáškový večer o Vízmburku

V pondělí 11. prosince se konal ve vědecké knihovně v Hradci Králové přednáškový večer o Vízmburku. Nejprve Mgr. Jan Košťál hovořil o historii hradu, archeologickém výzkumu a zajímavostech pojednávajících o životě na středověkém hradě. Poté Ing. Jiří Slavík přednesl novinky z výzkumu architektonických prvků z hradu. Tyto jsou v současnosti v depozitáři ratibořického zámku. Asi 25 příchozích posluchačů bylo velmi spokojeno. Zde je několik fotografií.
Jaroslav Balcar, 13.12.2017

Zveme na přednáškový večer o Vízmburku

V pondělí 11. prosince od 17 hodin se konají v hradecké vědecké knihovně dvě přednášky o životě na hradě Vízmburku a o nových informacích z výzkumu architektonických prvků. Přednášet budou ve spolupráci sdružení a NPÚ v Josefově Mgr. Košťál a Ing. Slavík. Zveme všechny nadšence historie. Zde je plakát.
Jaroslav Balcar, 30.11.2017

O víkendu vznikla v Havlovicích Svatomartinská aliance

Od 10. do 12. listopadu se konalo v havlovickém kulturním domě již druhé setkání správců hradních zřícenin. Setkání se zúčastnilo třicet představitelů patnácti spolků. Jednání navštívil náměstek ministra kultury Ing. Vlastislav Ouroda, Ph.D., který pohovořil především o tvorbě Zákona o památkové péči a možnostech financování společných projektů. Vyjádřil podporu vzniku nového spolku. Během odpoledne pak vznikla Svatomartinská aliance - Asociace správců památkových objektů, byly schváleny stanovy a byla zvolena Výkonná rada a Revizní komise. Aliance bude prosazovat zájmy spolků, obcí i soukromých vlastníků hradních zřícenin a menších památkových objektů, které dnes stojí na okraji zájmu Ministerstva kultury i Vlády ČR. Dále byly projednávány problémy spolků v oblasti památkové péče, účetnictví i financování. V neděli si účastníci setkání prohlédli hrad Vízmburk. Po obědě se rozjeli do svých domovů plni inspirací, námětů a dobrých dojmů ze společného jednání. Zde je fotogalerie.
Jaroslav Balcar, 13.11.2017

Výstava o hradu v srdci kraje

V pondělí 6. 11. se ve vestibulu krajského úřadu v Hradci Králové uskutečnilo zahájení výstavy "Vízmburk - historie a současnost". Na výstavních panelech mohou návštěvníci najít informace o historii, archeologickém výzkumu hradu a o činnosti Sdružení pro Vízmburk. Přijďte se podívat a uvidíte sami. Zde je několik fotografií z vernisáže a reportáž televize V1.
Jaroslav Balcar, 9.11.2017

Exkurze do partnerského města

V sobotu 4. 11. jsme se vydali se členy sdružení do partnerského města Frankensteina. Tak se až do roku 1945 jmenovalo slezské město Ząbkowice Śląskie. Navštívili jsme muzeum, které je věnováno doktoru Frankensteinovi. Možná se zde začal příběh o stvoření živého monstra - uměle vyrobeného člověka. Poté jsme navštívili hrad, který dal v roce 1502 postavit na místě hradu z 13. stol. Jiří z Poděbrad. Nakonec jsme navštívili šikmou věž, která může směle konkurovat věži v Pise. Slunečné počasí a dobrá nálada, takže parádní výlet. Můžeme vřele doporučit. Zde je pár fotografií.
Jaroslav Balcar, 9.11.2017

Výstava o historii a současnosti hradu Vízmburk na kraji

Ve vestibulu budovy krajského úřadu na Pivovarském náměstí v Hradci Králové bude možné shlédnout volně přístupnou výstavu nazvanou "Hrad Vízmburk - historie a současnost". Zveme všechny příznivce hradu a zájemce o historii na zahájení výstavy, které se bude konat v pondělí 6. listopadu od 17:30. Expozice tu bude k vidění do 8. prosince. Zde je plakát.
Jaroslav Balcar, 1.11.2017

Dřevosochání podruhé na Vízmburku

Dřevosochař Libor Šimůnek opět navštívil hrad Vízmburk a vytvořil z topolového kmene manželku Tase z Vízmburka. Členové sdružení nelenili a udělali si brigádu v sobotu 7. října. Proběhly zdící práce v černé kuchyni a nově připravované místnosti a také kolem cisterny. Čistilo se částečně nádvoří od sešlapané zavážky z výkopových prací z 80 let, která pak posloužila ke srovnání podlahy v nové místnosti ve východním křídle. Sice je hrad od října pro veřejnost uzavřen, ale po předchozí domluvě k polednímu hrad navštívila skupinka z vlastivědného kroužku z Červeného Kostelce a výklad průvodce, zručnost dřevosochaře a práce 11 členů sdružení se dámám líbila. Podzimní sychravá, s trochou slunce a místy lehce propršená brigáda při teplotách 7 - 10 stupňů Celsia se opravdu vydařila. Dodejme, že poslední tři foto chotě Tase z Vízmburka jsou z nedělního rána 8.října. Socha je nahrubo připravena a konečné broušení proběhne, dokud se dřevo zbaví vlhkosti. Fotky nám poslal osobně z Mlázovic u Jičína náš hradní dřevosochař. Zde jsou obrázky a video.
Petr Doležal, 10.10.2017

Vízmburské slavnosti již podesáté na hradě

Novodobé 10. Vízmburské slavnosti začaly v sobotu 9. září úderem 11. hodiny tradičním průvodem od Devíti křížů. Na hradě přivítal svou choť a její družinu Tas z Vízmburka a pozval návštěvníky na bohatý program a dobré občerstvení. Gotickou hudbu na pódiu po celý den hrála kapela GRÁL. Příchozí si mohli vyzkoušet středověkou střelnici, vidět repliky dobývacích a stavebních strojů na nádvoří, dozvědět se něco o historii hradu s průvodcem nebo si prohlédnout výstavku obrázků, které děti namalovaly za posledních 10 let na dětských dnech. Dobový tanec v podhradí předvedla SHŠ Bohemi ex Terra Leonis. Mučící nástroje vyzkoušel na dobrovolnících kat Pawouk. Opětovně bylo slyšet z nádvoří sténání a škodolibý smích přihlížejících, který přilákal na hrad i houbaře. Ukázku dravců a povídání o nich předvedli studenti z trutnovské České lesnické akademie. Šermíři ze SERVUS BELLUM opět ukázali, že umí ovládat své zbraně, ale umí také chytit zloděje a předat jej spravedlnosti. Ohňovou show předvedla skupina Artep von Pardubitz, kterou trochu zlobil jihozápadní vítr, ale vše dopadlo dobře. A že se celá akce líbila, byl potlesk všech přihlížejících odměnou. Sdružení pro Vízmburk touto cestou děkuje všem účinkujícím, všem příchozím a všem, kdo nám přispěl na opravu hradu. Za celý den slavnosti navštívilo 260 lidiček. Zde jsou obrázky a video ze slavností.
Petr Doležal, 12.9.2017

10. Vízmburské slavnosti

Sdružení pro Vízmburk zve všechny v sobotu 9. září na již 10. Vízmburské slavnosti. V 11 hodin slavnosti zahájí tradiční průvod Tas z Vízmburku a jeho družina od Devíti křížů. Sraz účastníků průvodu u Devíti křížů je v 10:30. Upozornění pro majitele psů, aby své miláčky měli na vodítku a drželi se dále od koní a v průvodu šli až jako poslední. Děkujeme! Na hradě je připraven bohatý program a dobré občerstvení. Uslyšíte gotickou hudbu, uvidíte šermíře a jejich um s chladnými zbraněmi, na hradním nádvoří se bude těšit na dobrovolníky kat, který má nové mučící nástroje, které potřebuje vyzkoušet. Můžete si prohlédnout výstavku obrázků, které namalovaly děti na dětských dnech za posledních deset let. Středověkou střelnici si mohou vyzkoušet všichni příchozí. Uvidíte ohnivou show a další překvapení. Zde je plakát.
Petr Doležal, 28.8.2017

Dívčí válka na Vízmburku se vydařila

Sdružení pro Vízmburk připravilo pro širokou veřejnost v pořadí již třetí divadelní představení na hradě Vízmburk. Tentokráte v podhradí zahrál se svým improvizovaným jevištěm Vrchlabský divadelní spolek LIPANY, a to komedii "Dívčí válka" od F. R. Čecha. Tato komedie sklidila velký úspěch. Tuto událost si nenechalo ujít sto diváků. A že se tato komedie líbila, mohli slyšet smích a potlesk i zvířátka v lese. Divadelníci a pořadatelé touto cestou děkují za kladné příspěvky, které píšete na sociálních sítích. Zde jsou fotky a video z této akce, které opravdu přálo počasí. Záznam z celého divadelního představení můžete shlédnout ZDE.
Petr Doležal, 28.8.2017

Dívčí válka na Vízmburku

Sdružení pro Vízmburk, z. s. Vás zve na třetí divadelní představení na hradě, které se koná v sobotu 26.8. Nenechte si ujít příležitost shlédnout divadelní komedii „Dívčí válka“ o životě našich předků. Vězte však, že ne všechno, co napsal Jirásek a ve školách nás učili, musí být pravda! Tato hra F. R. Čecha ukazuje, jak to mohlo, ale nemuselo být v podání vrchlabského divadelního spolku LIPANY. Začátek představení je v 18:00 hod. V případě nepřízně počasí se divadlo ruší! Případné informace o počasí v den akce na mobilu 777 005 790 a na webových stránkách! POZOR! Prodej vstupenek bude pouze na místě! Kapacita hlediště 200 míst! Doporučujeme přijít včas! Občerstvení zajištěno. Více na plakátu.
Petr Doležal, 15.8.2017

Strážce na nádvoří

Takhle vypadalo putování Tase na hradní nádvoří. První společnou fotografii si v sobotu s udatným strážcem hradu pořídily zpěvačky z folklorní skupiny Ondavčanka ze slovenských Bánovců nad Ondavou. Přijďte se i vy na hrad Vízmburk vyfotit s naší novou zajímavostí. Obrázky přibližující přesun Tase jsou zde.
Jaroslav Balcar, 18.6.2017

Dřevosochání na Vízmburku

Kdo šel kolem hradu druhý červnový víkend, tak mohl obdivovat zručné ruce dřevosochaře Libora Šimůnka z Mlázovic u Jíčína. S motorovou pilou z topolového kmene vyřezával 190 centimetrů vysokou postavu rytíře Tase, který bude střežit hrad. Kdo přijde na hrad, tak se s ním může vyfotit. Jak rytíř vznikal zachycují tyto obrázky a video.
Petr Doležal, 12.6.2017

Dětský rytířský den se na hradě vydařil

Sdružení pro Vízmburk poprvé připravilo Dětský den trochu netradičně. Pro děti zde bylo připraveno sedm nelehkých úkolů. Nakreslit obrázek hradu, rytíře nebo třeba draka, projít si soubojem na meče s udatným rytířem Martinem ze Skalice, dostat kuličku hradním labyrintem do jamky, hod proutěnými kroužky na věže hradu, střelbou s trebuchetu pobořit hradby, projet se na koníkovi a zdolat nastražené překážky a šípem zasáhnout lišku nebo jelena. 80 odvážlivců za splnění všech úkolů dostalo čestný titul rytíř a princezna z Vízmburku, královskou korunku a balíček s překvapením. Loutkoherec Jan Bílek, člen uměleckého souboru Klicperova divadla v Hradci Králové na pódiu zahrál se svými loutkami dvě pohádky a to O princi Bajajovi a Staré pohádky české aneb co si kašpárek z Jiráska zapamatoval. Odměnou za obě představení byl veliký potlesk, jak těch nejmladších, tak i dospělých. Celou akci nenarušil dešťový mrak, který po dobu 10 minut chtěl dobýt hrad Vízmburk. Děkujeme všem, co jste na hrad došli a pomohli nám vytvořit super atmosféru. Obrázky jsou zde. Prohlédněte si také video.
Petr Doležal, 4.6.2017

Velký úspěch na celostátním poli

Slavnostní vyhlášení výsledků šestého ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO se uskutečnilo v podvečer 30. května v refektáři pražského dominikánského kláštera. Soutěž upozorňuje na příběhy památek, které se daří pomocí veřejných sbírek zachránit a opravit. Děkujeme všem, kteří nám dali hlas a tak jsme se mohli zúčastnit tohoto vyhlášení. Za celkové 9. místo jsme získali 5000 Kč. Obrázky ze slavnostního vyhlášení výsledků soutěže jsou zde.
Jaroslav Balcar, 31.5.2017

Dětský rytířský den na hradě

V neděli dne 4.6.2017 od 14 hodin se bude konat na hradě Vízmburk rytířský turnaj pro nejmenší. Bude zde mnoho zkoušek jak pro rytíře, tak pro princezny. O zábavu se bude starat loutkové divadlo, bude znít krásná středověká hudba a všichni pořadatelé budou v dobových kostýmech. Nebojte se - na každého čeká odměna a kdo dorazí v kostýmu, tak i něco navíc. Stánek s občerstvením bude otevřen a nemějte strach, všeho bude dostatek. Více na plakátu.
Martin Baudyš, 30.5.2017

Pojďme zkusit získat pro Vízmburk 5000 korun!

Ahoj všichni, pojďme zkusit získat pro Vízmburk 5000 Kč. Před 3 lety se nám to povedlo. Hlasování je na této adrese. Klikněte na "Chci hlasovat". Tam zadáte své údaje a číslo sbírky 078 a potom na Vaši mailovou adresu přijde mail, kde potvrdíte odkaz zde. Zatím je naše sbírka 35., ale věřím, že rychle vyskočíme. Když vyskočíme až do první desítky, tak to dopadne. Je to do 21. 5. do 23:59 hod. Oslovte své známé a příznivce.
Jaroslav Balcar, 18.5.2017

Devatero řemesel po páté na Vízmburku

Tradiční středověký řemeslný a prodejní jarmark v sobotu dne 6.5.2017 navštívilo 400 lidiček (počítáme i děti, které neplatily vstupné). Sdružení pro Vízmburk touto cestou děkuje řemeslníkům i účinkujícím, kteří vystoupili jak na pódiu, tak i na hradním nádvoří, za vše, co předvedli ze svého umu. Poděkování patří také všem, kdo zabloudili na hrad Vízmburk a hlavně počasí, které nás opět nezklamalo... Foto z celé akce najdete ZDE! Video natočené hradní kamerou je zde.
Petr Doležal, 8.5.2017

Dálkový pochod „Hadařská 25“ opět na Vízmburku

V sobotu 22. dubna po zimní přestávce hrad Vízmburk opět ožil. Klub českých turistů z Červeného Kostelce společně se Sdružením pro Vízmburk zde pořádal 43. ročník dálkového pochodu Hadařská 25. Všechny trasy, ať pěší či cyklotrasy měly společný průsečík, a tím bylo kontrolní stanoviště s vyhlášeným hadařským občerstvením v hradním příkopu. Vynikající hadařské párky chutnaly ohřáté ve vodě, ale i opečené na hradním ohništi, které osobně servíroval předseda červenokosteleckého KČT a vedoucí dálkového pochodu Otto Ressl. Kontrolním stanovištěm prošlo na tři stovky účastníků pochodu. Pořadatelé mohli být spokojeni s touto akcí a počasím. Sluneční paprsky jenom rušil studený západní vítr a udržoval teplotu na 12 stupních celsia. Kroužící dubnové deštivé a sněhové mraky se hradu vyhnuly. Zde se můžete kouknout na obrázky, které zachytil náš hradní kompakt a hradní kamera.
Petr Doležal, 25.4.2017

Devatero řemesel

Sdružení pro Vízmburk připravilo pro širokou veřejnost v pořadí 5. tradiční středověký a prodejní jarmark, který se koná v sobotu 6. května. Je připraven bohatý doprovodný program a hradní občerstvení. Zde je plakát na tuto akci. Prohlédněte si také video z loňského roku.
Petr Doležal, 25.4.2017

Tento víkend otvíráme

Na sváteční Velký pátek bude na hradě Vízmburk již otevřeno. Uvítá vás nové schodiště, nově natřený stánek, točené pivo a malinovka apod. Celý areál je nově střežen kamerovým systémem. Přijďte se za námi podívat.
Jaroslav Balcar, 13.4.2017

Hrad Vízmburk má parkoviště zdarma!

Když pojedete autem od Havlovic, tak se dostanete panelovou cestou na hradní parkoviště, kde je parkování zadarmo. Místo tu najde i autobus. Odtud se na hrad dostanete pěšky značenou 1,5 km dlouhou lesní cestou. Naše dopolední sobotní brigáda splnila svůj účel. Nebylo to však jednoduché, terén byl rozmoklý po předchozích deštích. Zabetonovali jsme nosnou konstrukci pro připravovanou informační tabuli a upravili terén u příjezdové cesty na parkoviště. Zde je pár obrázků z brigády.
Petr Doležal, 10.4.2017

Začínáme pracovat

V neděli 26. 3. jsme zahájili brigádnickou činnost na hradě. Uklízeli jsme, zametali jsme střechy, hrabali listí, dodělali palisádu a připravili takřka vše na zahájení sezóny. Zde je pár fotografií. V dalších víkendech se zaměříme na parkoviště, cedule, schody a konečně i na další stavební opravy, které nás letos čekají.
Jaroslav Balcar, 5.4.2017

Vízmburské kulturní léto 2017

V letošním roce jsme pro návštěvníky státního hradu Vízmburk připravili bohatý program. Nabídka kulturních akcí je zde. Začátek divadelního představení Dívčí válka bude včas upřesněn. Další informace pak najdete zde. Těšíme se na Vaší návštěvu.
Sdružení pro Vízmburk, z. s., 24.3.2017

Valná hromada 3. března 2017

Jako každý rok se naše sdružení sešlo v hojném počtu v havlovické škole, aby zhodnotilo svoji činnost a hospodaření v roce 2016, připravilo organizaci aktivit, plán práce a rozpočet na rok 2017. První akce se koná v sobotu 6. května, kdy zahájíme naší hradní sezónu, jako vždy Devatero řemesly a určitě během roku navštivte náš hrad, připravili jsme pro širokou veřejnost nemalá překvapení. Naše hradní fotoaparáty se po zimním spánku opět probudily a zachytily toto páteční posezení. Zde je pár fotek.
Petr Doležal, 5.3.2017

Mrazivá neděle 1. ledna 2017 na hradě Vízmburk

Zde je deset foto z mého archívu. Určitě mi dáte za pravdu, že procházka na hrad za každého počasí opravdu stojí za to.
Yvona Friebelová, 3.3.2017Vejšlap na hrad nepřekazil ani silný mráz

V sobotu 7. ledna 2017 naše naše Sdružení pořádalo tradiční Vízmburský Vejšlap pro přátele a příznivce hradu. Sešlo se nás 24 lidiček z toho devět příznivců hradu. Na hradním nádvoří se připilo šampaňským. Veliký mráz s průměrnou teplotou - 15 stupňů Ceisla nikoho ze zúčastněných nezaskočil. Zahřál nás hradní ohýnek, kde se opekla uzenina, ale muselo se zahřívat i vnitřně. Domů jsme se rozešli po 16. hodině. Zde jsou opravdu zmrzlé foto, které zachytil náš hradní kompakt.
Petr Doležal, 8.1.2017


Jsme členy
Rychlý kontakt
Návštěvnost webu
Měřeno od 10.2.09
Partneři